Blog

Kulak Zarı İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Zarı İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak zarı iltihabının halk arasındaki ismi orta kulak iltihabı olarak bilinirken tıptaki ismi otitis media olarak geçmektedir. Bu hastalık orta kulak kısmının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kulak zarının arka kısmı olan orta kulakta, iltihap genel olarak çocuklarda görülmektedir. Her iki kulak ta görülebilen bu iltihap türü kronik, akut ve orta kulak nezlesi olmak üzere üç şekilde meydana gelmektedir.

Kulak zarı iltihabı hayatın her evresinde ortaya çıkabilecek bir hastalık türü olarak bilinir. Bu hastalık kendini kulakta şiddetli ağrı şeklinde belli etmektedir. Ağrı ne kadar fazla olursa bu iltihabın o kadar çok olduğuna işaret etmektedir. Özellikle çocuklar okul gibi kalabalık ortamlarda sık bulunduğundan dolayı onların kulak zarı iltihabına yakalanmaları daha basittir.

Kulak Zarı İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Kulak zarı iltihabı belirtileri genellikle kolay fark edilebilir niteliğe sahiptir. İltihaplanma ortaya çıktığında yutkunma, yüksek basınç ve emme gibi hareketler iltihabın daha da yayılmasına neden olmaktadır. İltihabının en yaygın belirtisi şiddetli ağrıdır. Bunun yanı sıra ateşlenme, kulakta akıntı, gözlerde kayma, baş dönmesi ve orta kulakta sıvı birikmesinden dolayı işitmede güçlük çekilmesi gibi belirtiler de sayılmaktadır.

Eğer iltihap kulakta uzun süreden beri varsa bu durumda hastada denge bozukluğu, düşme, iştahsızlık, sakarlık, sarı ve yeşil renkli ishal, yorgunluk, uykusuzluk ve kulak çınlaması gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır.

Kulak Zarı İltihabı Ve Nedenleri

Kulak zarı iltihabı nedenleri incelendiğinde ilk sırada kulağa su kaçması gelmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir gribal enfeksiyondan sonra da kulak zarı iltihabı görülmesi ihtimali bulunmaktadır. Pek çok hastalıkta olduğu gibi kulak zarı iltihabı nedenleri arasında da aşırı ve sürekli alkol tüketimi yer almaktadır. Bunların haricinde kulakları kulak çubuğu ile çok sık temizlemek, stres ve üzüntü dolu yaşam tarzı, alerjik durumlar, üst solunum yolunda görülen enfeksiyonlar, sinüzit ve kullanılan bazı ilaçların yan etkileri de iltihaplanmaya sebep olmaktadır. Ayrıca sigara içilmesi de orta kulak iltihabı nedenler arasında sayılmaktadır.

Kulak Zarı İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak zarı iltihabı tedavisi için orta kulakta bulunan iltihap doğa yollar ile temizlenir. Bunun için hastaya burnunu ve östaki borusunu açacak ilaçlar verilmektedir. Genel olarak burun spreyleri, ödem atıcı ilaçlar, kulak damlaları ve ağrı kesiciler tedavi için işe yaramaktadır. Bunların yanı sıra iyileşmeden sonra hastalığın tekrar ortaya çıkmaması için hastaların dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu