Blog

Kulak Zarı Çökmesi Belirtileri ve Tedavisi

Gizli bir şekilde ilerlemekte olan kulak zarı çökmesini nasıl anlayabileceğinize dair ayrıntıları sizlere aktaracağız. Pek çok nedeni bulunan kulak zarı çökmesinin, farklı nedenlere bağlı olarak gelişebildiğine değinilmektedir. Bunun neticesinde kulak zarının, orta kulağa doğru çökebildiğine şahit olunmaktadır. İşte tıbben açıklaması kulak zarı çökmesi olan bu rahatsızlığın belirtilerini ve tedavisini merak edenler için bu soruların yanıtlarını almalarına olanak vereceğiz. Böylece kulak zarı çökmesini nasıl ayırt edebileceğinize değineceğiz. Hafife almanız halinde büyük sorunlara yol açan bu rahatsızlığın belirtilerini ve nasıl tedavi olmanız gerektiğini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Tüm bu sorunlar karşısında uzman bir doktora başvurduğunuzda çok daha kesin bilgileri alacağınızdan, bazı belirtileri yaşadıktan sonra vakit kaybetmemeniz gerekmektedir.

Kulak zarı çökmesi nelere yol açar?

Başlangıçta kendisini gizlediğini söylediğimiz kulak zarı çökmesi fark edilmeyebilir. Bunun neticesinde önemsenmez ve daha ağır hasarlara yol açar. İşitme kayıplarına kadar varan zararlarını görebileceğiniz kulak zarı çökmesi için gerekli tedbirleri almanız gerekmektedir. Bazen östaki borusunun tıkanmasından, bazen de dıştan gelen darbelerden dolayı oluşan kulak zarı dökmesinde bazı belirtiler bulunmaktadır.

Kulak zarı çökmesi belirtileri nelerdir?

Kulakta dayanılmaz ağrılar, işitme kayıpları, mide bulantısı, baş dönmeleri, denge kaybı, hafif kanamalar, enfeksiyon ve nadiren de felç durumları bu hastalığın belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle kulağınızda hafif bir şekilde başlayan şikayetleri önemsemeniz gerekmektedir. Doktora başvurunuz neticesinde muayene olmayı ihmal etmemelisiniz. Her ihtimale karşı mutlaka kulak zarınızın kontrol edilmesini sağlamalısınız. Çünkü tedavisi de buna göre yapılacaktır ve başka bir nedenden kaynaklanması halinde ilk olarak bunlar yok edilecektir. Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak olan yöntemlere karar verecek olan doktorların mutlaka deneyimli olmalarına özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca hijyenik ortamlarda tedavi olmayı da göz ardı etmemelisiniz.

Kulak zarı çökmesi nasıl tedavi edilir?

Yukarıdaki şikayetleri uzman bir doktora bildirdiğinizde, kulak kanallarının içerisine bakacaktır. Kulak zarında çökme gibi durumlar varsa bunları hemen tespit edecektir. Aynı zamanda yapılacak işitme testleri ile herhangi bir kaybın olup olmadığı da belirlenecekti. Bu sayede en uygun tedavinin hangisi olacağına karar verilecektir. Eğer östaki borusunda tıkanıklıktan dolayı oluşmuşsa, bu durumda cerrahi bir operasyona gerek duyulacağından, buna göre bir yol çizilecektir. Aynı zamanda ilaçla tedavi de bir seçenek olacaktır. Ancak bunların hiçbirisi tam anlamıyla sonuç vermediğinde genellikle tüp takma ameliyatı denilen işlemler uygulanmaktadır. Dış ve orta kulağa açılan makaralı sistemleri sayesinde basıncın eşitlenmesi sağlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu