Blog

Kulak Yıkama Kulak Yıkama Nasıl Uygulanır

Kulaktaki kirlerin ve yabancı cisimlerin temizlenmesi için kulak yıkama yöntemi uygulanmaktadır. Böylece farklı bir işleme ve uygulamaya gerek kalmadan, steril ortamlarda gerçekleştirilecek olan kulak yıkama için nelerin yapılması gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. KBB uzmanlarına ağrı, kaşıntı, tıkanıklık gibi şikayetlerle gittiğinizde, bunların temel nedeni olarak kulak kirini gösterebilecektir. Ancak zamanında tedbir alınmadığında, kulak kirinin daha zararlı olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Kalıcı hasarların oluşmasına neden olacak herhangi bir uygulamayı yapmamak için mutlaka uzman doktorlar kontrolünde kulaklarınızın yıkanmasını sağlamalısınız. Tek başınıza uygulama yapmanın nelere yol açabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlardan kesinlikle uzak durmayı ihmal etmemelisiniz.

Kulak yıkanmadığında neler yaşanabilir?

Kulaklarda kirlerin dışarı atılması için yıkanması gerekmektedir. Ancak bu ihmal edildiğinde neleri yaşayabileceğinize değinmek istiyoruz. Kulak yolunun kapanması neticesinde işitme kayıpları hissedilecektir. Kulakta dolgunluk hissini meydana getirecek olan durumlar yaşanacaktır. Ayrıca gürültü hissi bir hayli fazla olacaktır ve bakterilerin üremesine uygun zemin hazırlanmış olacaktır. Bunun neticesinde enfeksiyon, kaşıntı ve ağrılar da görülecektir. Dış kulak yolunun ve zarın görünmesine engel olan bu kirlerin yıkanma yoluyla vücuttan atılması gerekmektedir. Aynı zamanda kulak boşluğunda nemin yaşanması halinde kulak enfeksiyonları da sıkça görülecektir. Deri döküntüleri nedeniyle kulağınızın içerisinde topaklaşma meydana gelmişse, bu gibi durumlarda KBB uzmanlarına başvuru yapmak gerekmektedir.

Kulak yıkama yöntemleri nelerdir?

Günümüzde kirlerin aspiratör ve özel donanımlar sayesinde çekilmekte oldukları görülmektedir. Bununla birlikte yapılacak olan yıkama işlemlerinin zarar vermemesi ve alışkanlığa yol açmaması sağlanmaktadır. Böyle bir durumda mutlaka KBB doktoruna muayene olmak gerekmektedir. Buşon salgısının temizlenmesi ve kulağa kaçan yabancı cisimlerin de çıkarılması için uygulanacak yöntemleri belirleyecek olan uzman isimler sayesinde rahatlıkla harekete geçebilirsiniz. Basınçlı ve ılık suyla yıkama işleminin gerçekleştirilmesinde mutlaka uzman bir KBB doktorunun deneyimlerini görmek gerekmektedir. Kulaklarınızda yıkama işlemlerini yaptırmadan önce başvuru yapacağınız bu uzman kişilerin yönlendirmesiyle en doğru adımları atabilirsiniz. Kalıcı hasarlara yol açmaması amacıyla kulağınızı kulak çöpü gibi yöntemlerle temizlememeniz önerilmektedir. Bu doğrultuda en doğru bilgileri almak için uzman hekimlerin görüşlerini almayı asla ihmal etmemelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu