Blog

Kulak Uğultusu Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak Uğultusu, Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak uğultusu, dış kaynaklı olmayan ve kulakta meydana gelen rahatsız edici uğultu şeklindeki ses hissidir. Dış kulak tarafından toplanan ses dalgaları, kulak yolundan iç kulağa kadar iletilip sesin, beyin işitme merkezi tarafından algılanması ile son bulmaktadır. Bu işitme eylemi oldukça anlaşılır ve sesleri ayırt eden bir kaliteyle sağlıklı bir mekanizmadır. Fakat kulak uğultusu, anlam verilemeyen ve bir rahatsızlık olduğunun belirtisi olan bir sestir.

Kulak uğultusu yaşayan kişi genelde kulak tıkanıklığı hissi ile kulağa müdahale ederek uğultunun geçmesi için tepki göstermektedir. Bu müdahale oldukça tehlikeli olabilir.

Kulak Uğultusu Nedenleri
l Ortamdaki ani ses patlaması veya uzun süreli yüksek sesten kaynaklanabilir.
l Kulağın maruz kaldığı travma, darbe gibi durumlarda ve başın ani bir şekilde öne ve arkaya gitmesine neden olan kaza durumlarında kulak uğultusu oluşabilir.
l Başka bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar, kulak uğultusu nedenlerindendir.
l Diş ve çene rahatsızlıkları kulak uğultusunu tetikleyen nedenlerdir. Dişte oluşan enfeksiyon, direkt kulağa etki edebilmektedir.
l Meniere hastalığı ve orta kulaktaki çekiç, örs, üzengi kemiklerinin sertleşmesi ile oluşan otoskleroz hastalığı da uğultuya neden olur.
l Kulak enfeksiyonları, kulak tıkanması da kulak uğultusunun başlıca nedenleri arasındadır.
l Kulak içi basıncı ile dış basıncın farklı olması durumunda da geçici olarak kulak uğultusu meydana gelebilir.
Kulak uğultusuna neden olan etkenlerin giderilmesi ve ortamlardan uzak durulması ile kulak uğultusu sorunu giderilebileceği gibi, böyle bir rahatsızlık yaşandığında ciddi hastalıkların belirtisi de olabileceği ihtimaline karşı doktora başvurmak ve tanı konulmasını sağlamak oldukça önemlidir. Kulak burun boğaz (KBB) uzmanları tarafından yapılan kontroller neticesinde, kulak uğultusu sorunu hakkında daha sağlıklı bilgi elde edilecektir.

Kulak Uğultusu Tedavisi
Bu şikayete neden olan etkenler belirlendikten sonra, tedavisi de oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Psikolojik olarak olumsuz etki veren bu hastalık için, işitme kaybına yönelik testler yapılmaktadır.

l Günlük beslenme alışkanlıklarının edinilmesi, gürültüden uzak ortamlarda vakit geçirilmesi gibi psikolojiyi güçlendirecek destekleyici yöntemler uygulanmalıdır.
l Kulak uğultusu, enfeksiyon kaynaklı ise tedavi bu yönde devam eder ve ilaç ve kulak damlası kulak uğultusu tedavisi yöntemlerindendir.
l Rahatsız edici ve yüksek sesle müzik dinlememek de alınacak önemlerden biridir. Kan basıncı kontrolü de yapılan tetkiklerden biridir.
l Kulak uğultusu, kesintisiz devam ettiği dönemlerden bu önlemler alınırsa giderek azalan ve hatta tekrar etmeyen bir hale gelecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu