Blog

Kulak Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Nezlesi, Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta görülen problemlerden biri de kulak nezlesidir. Kulak nezlesi; kulağın iç yapısında bulunan orta kulak bölümünde, yapışkan özelliği gösteren sıvı toplanması şeklinde oluşan bir hastalıktır. Çoğunlukla, çocukluk dönemlerinde görülen bu hastalık, daha sık olarak 2 yaşındaki çocuklarda görülür. Orta kulak yapısında birikme gösteren yapışkan sıvı, timpanik membra ve kemikçiklerin faaliyetlerini engellediğindiğinde, iletişim türü olan işitme kaybına neden olabilir. Çoğunlukla bu işitme kaybı, çok hafif derecede olabilir ve bu nedenle gözden kaçırılabilmektedir. Çocuğun, televizyonu ya da başka bir teknolojik görüntülü ses kaynağını, çok yakından ya da çok yüksek sesle dinlemesi, okulda arka sıralarda duymaması gibi sorunlar meydana gelebilmektedir.

Orta kulak boşluğu denilen bölgede, normal obir şekilde hava bulunur. Buradaki görülen basınç dış ortamdaki basınç ile eşittir. Bu koşulda, işitme en sağlıklı durumdadır. Herhangi bir netkenle, hava yerine sıvı veya kitle gibi farklı bir şey dolarsa durum anormal hale gelir ve işitme azalır. Efüzyonlu otit veya kulak nezlesi olarak adlandırılan bu durum orta kulağın sümüksü kıvamda bir sıvı dolmasıyla kendisini gösterir.

Kulak nezlesi problemi, doktorun uygun göreceği, açıcı özellik gösteren spreyler uygulanarak veya ilaç tedavisi uygulanarak tedavi edilir. Eğer bu tedavilere rağmen düzelme görülemezse, kulak zarı çizilir ve içerisinde bulunan sıvı boşaltılır. Kısa zaman içerisinde kulak nezlesi sorununun teşhis edilememesi ve dolayısıyla kontrol altına alınmaması halinde, çocukların ciddi dereceli işitme kayıpları yaşamasına neden olmaktadır. Ayrıca, kulak nezlesi kulak akıntılarının meydana gelmesine neden olacağı için, tedavisi de daha uzun süreçte gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Erken dönemlerde kulak nezlesinin teşhis edilip, uygun görülen tedavinin uygulanması halinde, bu hastalığın çok kısa bir süre içinde tedavisi mümkün olacaktır. Böylelikle, hastanın kulak nezlesi nedeni ile oluşan şikayetleri de, tedavi başladıktan itibaren git gide azalma gösterek, eski sağlığına kavuşması sağlanacaktır.

Kulağa, havalandırma tüpü takılması ile kulak nezlesi probleminin etkili ve hızlı bir biçimde çözülmesi mümkündür. Kulak nezlesi sorununun, kulağa havalandırma tüpü takılması ile yüzde seksenlik bir başarı oranının sağlaması, bu yöntemin tercih edilmesinde çok etkili olmaktadır. Kulağa takılan küçük havalandırma tüpleri sayesinde, kulak nezlesi yüksek oranda ortadan kaldırılsa da, yüzde yirmi gibi bir ihtimalle tekrar etmesi de ilerleyen süreç içinde gözlenebilmektedir. Kulağa takılan havalandırma tüpünün etkisiz olması hallinde, hastaya yeniden kulak tüpü takılır. Hasta yine de kulak nezlesi yaşamaya devam ediyorsa, kulak burun boğaz uzmanlarının vereceği karara göre cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu