Blog

Kulak Memesi Görevi ve Özellikleri

Vücudumuzun duyu organı olan kulağın farklı bölgeleri ve bu bölgelerin de özellikleri ve görevleri bulunmaktadır. Buna göre sesi daha rahat duymamızın, estetik anlamda kendimizi rahat hissetmemizin ve denge sorunları yaşamamızın en değerli sebeplerinden birisi de kulaklarımızdır. Kulaklarımızın bölümlerinden birisi ise kulak memesi olarak en dışta yer alan kısımdır. Bu kısmın ne gibi görevi var, özellikleri nelerdir diye soracak olursanız, işte size bu sorunun yanıtlarını şimdi vermek istiyoruz. Bu bölgede sağlık sorunları yaşamanız halinde bundan nasıl etkileneceğinizin yanıtını da almış olacaksınız. Üstelik tedavisi mümkün mü sorularının yanıtını en iyi şekilde alacaksınız.

Kulak memesinde hangi sorunlar görülür?

Bayanların estetik anlamda kullandıkları ve küpe gibi aksesuarları taktıkları kulak memelerinde delikler açılmaktadır. Bunun sağlıksız bir şekilde gerçekleşmesi neticesinde veya ağır küpelerin takılmasıyla birlikte kulakta sarkmalar meydana gelmektedir. Bununla birlikte cilt sorunları da yaşanmaktadır ve alerjik reaksiyonlar görülmektedir. Kızarmalar, kabuklar ve sulanmalar da bunlardan yalnızca bazıları olarak aktarılmaktadır. Bazen de darbelerden dolayı yırtıklar yaşanabilir. Hatta tarakla çok sert ve aşırı taramadan kaynaklı olarak dahi darbe aldığı ve yırtıldığı görülebilir. Bu gibi sorunlar birçok bayanda görülmektedir ve çeşitli yöntemlerle normale dönmesi adına işlemler yapılmaktadır.

Kulak memesinin onarılması mümkün mü?

Estetik uygulamalar neticesinde kulak memesi onarılmaktadır. Yırtılmış olan veya uzayan kulak ve küpe deliklerinin bu sayeden normale dönmesi sağlanmaktadır. Ancak ilk etapta cilt sorunları varsa bunların onarılması sağlanmaktadır. Böylece tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından önerilmektedir. Üst kısma zarar vermeden Z tekniğinin kullanılmasıyla bu onarımlar gerçekleştirilmekte olup, 1 hafta içerisinde de normal hayatına dönmesi sağlanmaktadır. Ancak birkaç aylık sürede küpe takmaması gerektiği tüm hastalara hatırlatılmaktadır. Bu süreç içerisinde kulak memesine yeniden delik açtırmamalıdır. Doktor tarafından kontrollerinin yapılmasının ardından uygun bir zamanda yeniden açtırmalı ve buna göre aksesuar kullanmaya devam etmelidir.

Kulak memesi küçültülebilir mi?

Kulak memesinin özelliklerinden birisi de ilerleyen yaşlarda deforme olmasından kaynaklı küçültülmek istenmesidir. Böyle bir onarımın mümkün olduğunu söylemekte fayda vardır. Çünkü yüzde estetik anlamında önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatabiliriz. Güzel görünmek isteyenlerin, herkeste farklı büyüklükte olan kulak memesine küpe takmak istediği görülmektedir. Böyle bir durumda yüz hatlarıyla uyumlu oranda küçültülme operasyonlarının yapıldığına değinmekte fayda vardır. Bunun için uzman estetikçilerle ve doktorlarla görüşmeniz gerekecektir. Sizlere kulak memesinin görünümünde muhteşem sonuçları elde edebilmeniz için gerekli yönlendirmeleri böylece yapabileceklerini de görmüş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu