Blog

Kulak Mantarına Bitkisel Çözüm

Kulak Mantarına Bitkisel Çözüm

Kulak mantarı (otomikoz); genellikle Candida, Aspergillus ve Actinomyces gibi mantarların sebep olduğu bir enfeksiyondur. Ayrıca çok sık olmasa da Rhizopus ve Phycomycetes mantarlarının da bu enfeksiyona sebep olduğu görülmüştür.

Kulak enfeksiyonuna yol açan mantarların birçoğu çevremizde bulunmaktadır. Bu sebeple insanlara temasları oldukça kolaydır. Ancak bu enfeksiyona sebep olan mantarlar ile temas eden herkes kulak mantarı olmaz. Daha çok enfeksiyonlara karşı hassas, bağışıklık sistemi zayıf ya da diyabet ile mücadele eden insanlarda görülmektedir. Kulak mantarı şikâyeti yaşayan kişiler öncelikle bir doktora başvurmalıdırlar. Ayrıca kulak mantarına bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

Kulak Mantarı Belirtileri Nelerdir?
Kulak mantarı şikâyeti yaşayan kişilerde görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

l Kulakta kötü kokulu ve süte benzer bir akıntının olması
l Kulakta hissedilen şiddetli ağrılar
l Kulakta ya da her iki kulakta kaşıntı ve tıkanıklık şikâyeti
l Boyun bölgesinde lenf bezlerine kadar şişlik oluşması
Kulak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler
l Sarımsak
Sarımsak, kulak mantarı için bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri ile doğadaki en etkili bitkilerdendir. İçinde barındırdığı sülfür ve hidrojenin etkileri ile antioksidan özellikleri bulunmaktadır.

Sarımsak, kulak mantarı tedavisinde kullanılacaksa öncelikle ezilir. Ardından keklik otu yağı ya da lavanta yağı ile birlikte karıştırılarak yaklaşık 2 saat bekletilir. Elde edilen bu yağ günde 3-4 kez kulağa uygulanırsa, kulak mantarını öldürerek kulaktaki ağrının dinmesini sağlar.

l Sirke ve Alkol
Mantarlar nemli ve sıcak kulak kanalında daha çabuk çoğalırlar. Alkol kulaktaki nemi alır, kulağı kurutur ve dezenfekte eder. Sirkede bulunan asit ise mantarın büyümesine engel olur. Alkol ve sirkeden eşit miktarda alınıp kulağa uygulanırsa, başlangıç aşamasındaki kulak mantarının önüne geçilir.

l Çay Çiçeği Yağı
Kulak mantarına bitkisel çözümlerden birisi de Çay çiçeği yağıdır. Çay çiçeği yağı aynı sarımsak gibi antiviral, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Sarımsak ile yapılan işlemlerin aynısı çay çiçeği yağı ile yapılırsa kulak mantarını öldürür. Ancak alerjisi olan kişilerin dikkatli kullanması gerekir. Çünkü içerisindeki bileşenler bazı hastalar için yan etki gösterebilir.

Kulak mantarına karşı bitkisel çözümler uygulanmasının yanında; duş alırken kulağa su kaçması engellenmeli, A,C ve E vitamini bakımından zengin besinler tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu