Blog

Kulak Kristalleri BPPV

Kulak Kristalleri (BPPV)

BPPV, iç kulakta meydana gelen mekanik bir sorundur. Normalde utricle jöle içine gömülmüş bazı kalsiyum karbonat kristalleri (otokonia) yerinden çıkmış ve 3 sıvı dolgulu yarı dairesel kanala bir veya daha fazla göç etmesiyle oluşur. Bu parçacıklardan birçoğu kanallardan birinde birikirse, bu kanalların kafa hareketini algılamak için kullandığı normal akışkan harekete müdahale ederler; bu da iç kulağın beyne yanlış sinyal göndermesine neden olur.

Belirtileri

BPPV’li bir hasta genellikle vertigo ile uyanır. Bu, yatakta yuvarlanırken ya da otururken veya bir rafa bakarken oluşur. Uyurken insanı uykudan uyandırabilir. Kafanın ani hareketinin kaynak olduğu baş dönmesi daha da kötüleştirecektir. Baş tutulmaya devam ederse baş dönmesi genellikle 30-60 saniye sonra duracaktır. Semptomlar yatakta yatarken, dönerken, rafa bakarken gibi hareketlerde ortaya çıkabilir. Semptomlar genellikle sabit değildir ve gün içinde iyileşebilir. Baş dönmesi, dengesizlik, dengesizlik, mide bulantısı, yönelim bozukluğu gibi nedenlerle de anlaşılabilir.

Kural olarak, BPPV hastaları işitme kaybı, kulak dolgunluğu veya kafa gürültüsü yaşamazlar. Bu belirtiler varsa, ikinci bir iç kulak problemi olması muhtemeldir.

Teşhis

İç kulak ve göz kasları arasındaki ilişki, baş hareket ederken normalde çevremize odaklanmamıza yardımcı olmaktadır. Yok olan kristaller, beynin bir insanın hareketli değilken hareket ettiğini düşünmesinden, yanlışlıkla gözlerin hareket etmesine neden olur; bu da odanın dönmesi gibi görünmesine neden olur.

BPPV’ye klinik ve fizik muayene ile teşhis konulur. Bu durumdaki hastaların randevu günü doktor tarafından belirlenir. Baş dönmesi olmadığı bir günde bu test yapılırsa, hastanın normal bir elektron stadyografi (ENG) alması mümkündür. Yani daha doğru ve sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Tedavi

Tedavinin amacı, mevcut belirtileri ortadan kaldırmak veya azaltmaktır.

Brandt-Draoff egzersizleri adı verilen bir dizi uygulamalar vardır. Bu, hastanın tek başına ya da fizik tedavi uzmanıyla yaptığı belirli hareketler dizisini içerir.

Özel manevra seti aşağıda listelenmiştir:

1. Bir oturma pozisyonundan başınızı ters tarafa doğru 45 derece döndürün ve ardından etkilenen kulağa yatın. Yaklaşık 8 metre uzaklıktaki bir nesneye bakıp baş dönmesine karşı bekleyin ve yaklaşık 1 dakika orada kalın.

2. Baş dönmesi giderildiğinde, baş dönmesi bitene kadar oturup aynı nesneye dikkat edin.

3. Daha sonra bunu ters yönde uygulayın.

4. Adım 1, 2 ve 3’ü üç kez tekrarlayın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu