Blog

Kulak Kiri Temizleme Yöntemleri

Birtakım rahatsızlıklara neden olmasından dolayı kulak kirini belirli dönemlerde temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde daha büyük sorunlara yol açacak olan rahatsızlıkları yaşamanıza neden olmaktadır. İşte bu aşamada kulak kirinin nasıl temizlenebileceğine dair detaylara hakim olmak için ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinin yanıtını almak adına KBB doktorlarına başvuru yapmanız gerekecektir. Çünkü bilinçsizce uygulanan bazı yöntemlerin, sağırlığa kadar yol açabilen kötü sonuçları hazırladığı görülmektedir. İşte sizlere bu yazımızda kulak kirini hangi yöntemlerle ve evde hangi doğal ürünlerle temizleyebileceğinize değinmek istiyoruz. Buna göre evde kulak kirini çıkarmak için hangi yolların daha sağlıklı olacağını da görebileceksiniz.

Kulak kirleri nelere yol açar?

Kulakta aşırı kir birikmesi neticesinde pek çok rahatsızlık yaşanacaktır. Bunlardan bazıları baş dönmeleri, duyma zayıflıkları ve kulakta sıkışan bir cisim hissi ile kaşınmalar olacaktır. Bunların zamanla daha da artması durumunda doktora kontrol olmanız gerekecektir. Başka rahatsızlıkların da bunu tetikleyeceği görülürken, kulaklarınızı düzenli olarak temizlemeniz halinde bu tür şikayetlerden kurtulacağınız dönemler de olacaktır.

Kulakta kir neden birikir?

Kulakta oluşan kirleri evde kulak çöpüyle temizlemeye çalışmanız, kulaklarınızı olumsuz etkileyecektir. Çünkü bu şekilde kulaklarınızdaki kirler çıkmayacaktır ve aksine daha da geriye gidecektir. Son derece sinirlerinizi bozacak olan bu durum karşısında sizler de tedbirli olmaya çalışmalısınız. Kulaklık takmanız halinde de yine kulak kirlerinin daha yoğun bir şekilde birikme ihtimalinin olduğunu göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Kulak kiri temizleme yöntemleri nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz sıkıntıları yaşamanız halinde kulak kirlerini temizlemek için bazı yöntemleri denemeniz gerekebilir. Kulak çöpü kullanmak yerine saline solüsyonu, parafin yağı, hidrojen peroksit yöntemini ve gliserini kullanabilirsiniz. Böylece kulak kirlerinizin çok daha sağlıklı bir şekilde çıkarılabileceğini göreceksiniz. Bunların dışında zeytinyağının, sirke ve alkol solüsyonlarının da kullanılması mümkün olacaktır. Canınız yanmadan ve daha tehlikeli durumları yaşamadan kulak kirlerinden kurtulmanızın böylece mümkün olduğunu görebilirsiniz.

Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka uzman bir KBB doktoruna görünmenizi öneriyoruz. Alacağınız fikirlerle hareket etmeye çalışmalısınız. Çünkü kulağınızın içini görüntüleyerek, şikayetlerinizin kirden meydana gelip gelmediğini basitçe tespit edebileceklerdir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu