Blog

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir

Kulak Kiri Nasıl Temizlenir?

Kulak kiri olarak bilinen buşon; kulağın salgıladığı, vücudun doğal savunma sistemine ait olan bir salgıdır. Bu salgı; bulunduğumuz ortamlarda, kulağa hava ile girmiş bulunan bakteri, toz, kir vb. şeyleri tutma görevi görür. Filtre görevi gören kulak salgısı, çeşitli parteküllerin kulağın içlerine kadar ilerlemesini önler. Kulak, salgıladığı bu salgı ile, bu şekilde kendine koruma sağlamış olur. Kulak salgısına yapışan bu parteküller, kulak kirine özel rengini verir. Kulak kirinin çok fazla miktarda biriktiği durumlarda, kulaklarda tıkanma oluşarak işitme sorunlarına yol açabilir.

Tıbbi Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak temizliği yapılması için, ilk ve en önemli tercihiniz bir kulak doktoruna görünmek olmalıdır. Tıkanıklığı kendiniz açmaya çalışırsanız, daha derinlere inmesine yol açabilir, daha büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.
Kulağınızda tıkanıklık hissediyorsanız, genellikle şu belirtileri yaşıyor olursunuz;

l Kulağınızda geçmeyen ağrı
l Kulağınızda işitme bozukluğu
l Kulağınızda içine bir şey kaçmış hissi
Kulak doktoru, kulağınızda bulunan tıkanıklık problemini özel solüsyonu ile gidermeye çalışır. Temizlemede kullanacağı gerekli teçhizat yardımı ile, genellikle 1-2 dakikalık sürede ve size hiç acı hissettirmeden kulağınızın güvenli ve etkili bir şekilde temizlenmesini gerçekleştirir.

Evde Kulak Temizliği Nasıl Yapılır?

Kulak zarınızda delik şüphesi ve kulağınızda enfeksiyon varsa, iki durumdan birinin olması halinde bile, evde kulak temizliği yapmanız çok daha büyük problemler doğurur. Bu durumlarda, kesinlikle evde kulak temizleme işlemlerini uygulamamanız gerekmektedir.

Evde kulak temizliği yapmanıza bir engel olmadığı durumlarda, kulak temizleme solüsyonunuzu kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi, eczanelerden de kulak temizleme solüsyonları alabilirsiniz. Evde kulak temizliği yaparken, temizleyeceğiniz kulağınız üst kısımda kalacak şekilde başınızı yanlayın. Kullanacağınız karışımı, damlalık ya da şırınga yardımıyla yavaşça kulak içine damlatın. Damlattıktan sonra, başınızı dik konuma getirin. Ardından, kulağınızdan akacak sıvı fazlasını emmesi için havlu kullanın. Ayrıca bir yıkama ya da durulama yapmayın.

Evde yapabileceğiniz solüsyon tarifi:
​Kullanacağınız malzemeler:

l Bir çay kaşığı hidrojen peroksit çözeltisi
l Bir çay kaşığı gliserin
l Bir çay kaşığı mineral yağı
Malzemelerin hepsi bir araya getirilerek karıştırılır. Karışım hazırlandığında bekletmeye gerek olmadan kullanıma hazır hale gelir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu