Blog

Kulak Kıllılığı Kulak Kıllılığı Neden Olur

Kulak Kıllılığı, Kulak Kıllılığı Neden Olur?

Kulak kıllılığı, erkeklerde görülen genetik ve hormonsal bir durumdur. Dış görünüşü etkileyen ve genelde kişiye rahatsızlık veren bir hastalık olan kulak kıllılığı, erkek cinsiyetini belirleyen Y kromozomu ile geçmektedir. Babadan oğula geçen bu hastalık günümüzde oldukça yaygındır.

Kulak Kıllılığı Neden Olur?
Y kromozomları ile babadan oğula geçtiğinden direkt kuşaktan kuşağa yansımaktadır. Yani babada bu hastalık varsa oğulda kesinlikle görülecektir. Dolayısıyla kalıtsal bir hastalık olup, doğuştan itibaren mevcut olan bir hastalıktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi genetik nedenler haricinde hormonsal nedenler de etkilidir. Kişinin hormonsal salgı mekanizmasının sorunlu olması, belirti olarak vücutta kıllanma olarak görülmektedir. Kulak kıllılığına neden olarak hormonsal salgılar, bilimsel olarak kanıtlanmış bir neden olarak bilinir.

Karaciğer rahatsızları, böbrek üstü bezi sorunları, yumurtalık sorunları ve kalıtsal yatkınlık başlıca nedenlerdir. Kişinin içeriğinde kimyasal maddeler bulunan ilaç kullanımı da kulak kıllılığına neden olmaktadır.

Kulak Kıllılığı Nasıl Tedavi Edilir?
Genetik bir etki ile oluşan kulak kıllılığı babadan oğula devamlı geçecektir. Tedavi yöntemi ne kadar gelişirse gelişsin, kalıtsal yatkınlığa bağlı böyle bir hastalık, kişide giderilse de erkek çocukta yine görülecektir.

Kulak kıllılığını gideren klasik yöntemlerden biri de kılları ağda ya da makas yardımıyla temizlemektir. Bu yöntem geçici bir yöntem olup, kulak kıllarının tekrar çıkmasını engellemez ve her defasında daha sertleşen bir kıl yapısı ortaya çıkacaktır. Güçlenen kılları temizlemek de her defasında daha zahmetli olacaktır.

Modern çağın oldukça geliştirilmiş bir yöntemi olan lazer tedavisi, kulak kıllılığına kalıcı çözüm bulan yöntemdir. Lazer tedavisi sadece kulak kılları için değil, vücudun bütün bölgesinde istenmeyen tüyler için kullanılan ve sonucu pozitif olan bir tedavi yöntemidir.

Lazer tedavisinin uygulanma sıklığı ve kıllardan kurtulma süreci, kıl yapısının ve kıl köklerinin ne kadar güçlü veya zayıf olduğu ile ilgilidir. Uygulanan bu yöntem ile kulak kıllılığı %70’ varan bir azaltılmaktadır. Lazer tedavisi, öncelikle kulak kıllarının, kulak çevresine yayılmasını durdurmakta ve mevcut çıkmış bölgelerden de temizlemeyi sağlamaktadır. Profesyonel hizmet veren sağlık merkezlerinde, seanslar halinde uygulanacak bu yöntem ile kulak kıllılığına kalıcı çözüm bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu