Blog

Kulak Kıkırdağı Türleri ve Özellikleri

Kulak Kıkırdağı, Türleri ve Özellikleri

Kulak kıkırdağı, kulağı çevreleyen içinde damar yapısının bulunmadığı, kulağı çevreden gelen olumsuz etkilere karşı koruyan ve seslerin kolay bir biçimde algılanmasını sağlayan önemli bir organdır. Kulak kıkırdağı çevresel koşullardan çabuk etkilenmektedir. Çok sıcak havalarda aşırı terlemeden kaynaklı sorunlar yaşanabileceği gibi çok soğuk havalarda da kulak kıkırdağının yapısı zarar görebilir. Bu yüzden kıkırdak yapısı hassas olan kişilerin, sıcak ve soğuk havalarda kulaklarını korumaları gerekir.

Kulak Kıkırdağı Ağrısı

Kulak kıkırdağının yapısı gereği, kulağı dış etkilerden korumaktadır. Bazen doğuştan gelen olumsuz durumlar da kulak kıkırdak yapısında bozukluklar olabilir. Bu gibi durumlar bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Kulak kıkırdağı ağrısı, orta kulak ya da dış kulak yolundaki enfeksiyona bağlı ise, ağrı kesiciler ile tedavi edilir. Ayrıca, bir havluyu ısıtarak da kulak kıkırdağı üzerine koymak kulak kıkırdağı ağrısına iyi gelir. Kulak kıkırdağında yaşanan ağrılarda genellikle halk arasında zeytinyağı damlatma yöntemi kullanılır. Kulak kıkırdağına zeytinyağı damlatılacak olan kişinin kulak kıkırdağını deldirmemiş olması gerekir. Bu durumda farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Kulak kıkırdağına birkaç damla zeytinyağı damlatıp, üzerinden tutarak yaklaşık 2-3 dakika bekletilerek bu uygulama yapılır. Kulağa zeytinyağı damlatmanın iyi geldiğini bazı uzaman doktorlar da gözlemlemiştir. Bunun haricinde kulak kıkırdağı ağrısında doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir antibiyotik veya damla kesinlikle kullanılmamalıdır. Kulak kıkırdağında olan ağrıların ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bazen kulak çevresindeki bir rahatsızlıktan dolayı da kulak kıkırdağında ağrı oluşabilir.

Kulak Kıkırdağındaki Hasatlıklar

Kulak dış görünüşü etkileyen ve estetiksel bir görüntüye sahip olan bir organdır. Aynı zamanda işitme ve vücut denge organıdır. Kulak kıkırdağında genetik sebeplere bağlı olarak doğuştan gelen kepçe kulak deformitesi bulunmaktadır. Bu şekil bozukluğunda, kulak kepçesi biraz daha öne doğru çıkarak, kafa ile arasındaki açının fazla olmasından kaynaklı bir durumdur. Halk arasında söylendiği gibi, bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu ve bebeğin yatış pozisyonu ile hiçbir alakası olmayan bir durumdur. Genellikle aile bireylerinde olan ve genetik olarak oluşan bir durumdur. Bazen de meydana gelen yaralanmalar sonucu bu durum oluşmaktadır. Ayrıca kulak kıkırdağını deldirip çok sayıda piercing taktırmak da enfeksiyona sebep olacağından bir takım riskleri de berberinde getirir.

Kulak Kıkırdağı Ağrılarını Giderme

Kulak kıkırdağında ağrı oluştuğunda yapılması gereken ilk şey doktora başvurmaktır. Doktora gitmeden önce evde kendi kendine yapılacak bazı yöntemler vardır. Sakız çiğnemek bunlardan sadece biridir. Sakız çiğnemek, östaki kanalının açılmasını sağlar. Ayrıca, esnemek de östaki kanal yolunun açılmasını ve ağrının kesilmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu