Blog

Kulak Kıkırdağı Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Her organın, vücudumuzda belirli bir görevi vardır. Kulağın görevi de, işitme ve denge sağlamasıdır. Her organda olduğu gibi, kulakta da bazen belirli rahatsızlıklar oluşabilir. Bu rahatsızlıkların bazıları basitken bazıları oldukça ciddi olabilir. Kulak kıkırdağının kırılması, kulakta ortaya çıkan sorunlardan birisidir.

Kulak kıkırdağının kırılması, kıkırdağın eklemden ayrılması şeklinde tanımlanabilir. Eğer kıkırdak, eklemden tam olarak ayrılmamışsa tedavisi daha kolaydır. Aksi durumda daha zor tedavi edilir. Kulak kıkırdağının kırılması, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genelde, kulak bölgesine alınan bir darbe sonucu ortaya çıkan kulak kıkırdağının kırılması, basit gibi görünse de, önemli bir sağlık sorunudur.

Kulak Kıkırdağının Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

Kulak kıkırdağı kırılmasının belirtileri arasında ilk sırada şiddetli ağrı gelmektedir. Onun haricinde bölgede zamanla şişlik ve takılma gibi durumlar da oluşabilir.

Kulak kıkırdağının kırılmasının nedenleri Nelerdir?

En sık görülen sebebi, kulağın herhangi bir sebepten dolayı darbe almasıdır. Kaza, ağır spor aktiviteleri ve çarpma gibi durumlar, kulakta kıkırdak kırılmasına yol açabilir.

Kulak kıkırdağı kırılmasının tedavisi

Kulak kıkırdağı kırılmasının tedavisi için öncelikte tanı gereklidir. En etkili tanı yöntemi ise, röntgen filmi çekilmesidir. Röntgen ile, kıkırdağın kırık olup olmadığı, eğer kırıksa ne derece kırık olduğu belirlenir ve ona göre bir tedavi planı yapılır.

Kulak kıkırdağı kırılması tedavisi için ilk olarak fizik tedavi yöntemi uygulanır. Onun haricinde bazı ilaçlar uygulanabilir. Ancak, ilaç tedavisi pek etkili olmayabilir. En etkili tedavi şekli ise, cerrahi operasyondur. Kıkırdak kırıklığına yönelik olarak, teknolojik yöntemlerle cerrahi operasyon uygulanabilir.

Kulak kıkırdağı, herkeste görülebilecek ve bazı darbeler sonucunda oluşabilecek bir hastalıktır. Tedavisi şarttır. Ancak tedavi şekli, kırığın durumuna göre belirlenir. Tedavi aşamasında ve sonrasında, doktorun tavsiyelerine uymak, iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.

Kulak kıkırdağının kırılması, derecesi ne olursa olsun, bireysel olarak tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Mutlaka profesyonel tedavi alınması gerekir. Çünkü tedavisi geciktikçe, şiddetli ağrı ve şişlik, kişinin yaşam kalitesini ve sağlığını bozacak sorunlara sebep olur.

Genelde, fizik tedavi ve ameliyat yöntemiyle tedavi edilen kıkırdak kırılması, gözetim aşamasında, sebep olduğu şiddetli ağrının giderilmesi için ağrı kesici ilaçlarla desteklenebilir. Teknolojinin sürekli gelişmesinin tıp alanına birçok açıdan katkıda bulunması, hastalıkların tedavi şeklini çeşitlendirmiş ve kolaylaştırmıştır. Kulak kıkırdağının kırılmasının tedavisi de, günümüzde kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu nedenle, böyle bir durumla karşılaşıldığında zaman kaybetmeden doktora başvurulması, sorunun ilerlemeden tedavi edilmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu