Blog

Kulak Kepçesi Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Geceleri çok daha belirgin bir şekilde ağrı veren ve rahatsız eden kulak kepçesi ağrısı, her iki kulakta birden görülebilmektedir. Keskin bir şekilde duyulan ağrılar şeklinde tarif edilmektedir. Ağrımanın gün içerisinde hangi saatlerde ve hangi şiddette olacağı kesin olarak bilinmemektedir. Bu ağrı başladığı andan itibaren kulakta duymanın da daha boğuk bir hale geldiği gözlemlenmektedir. Aynı zamanda basınçtan kaynaklı olarak acıma hissinin de duyulduğuna dair belirtileri göstermektedir.

İşte sizlere bu yazımızda kulak kepçesi ağrısı ile ilgili bazı önemli detayları aktararak, nasıl tedavi edileceği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız. İlk olarak nedenlerine değindikten sonra hafifletmeniz ve önlemeniz için neleri gerçekleştirmeniz gerektiğine değineceğiz.

Kulak kepçesi ağrısı neden olur?

Aşırı gürültülü ortamlarda durulmasından kaynaklı olarak kulak kepçesi ağrısı yaşanmaktadır. Bunun dışında sık sık uçak yolculuğu yapmak zorunda olan kişilerin de bu şikayeti sürekli olarak yaşadıkları görülmektedir. Aynı zamanda çocuklarda veya yetişkinlerde kulak temizliği için kullanılan çöplerin de bilinçsiz bir şekilde uygulanması yine kulak kepçesi ağrısına neden olmaktadır.

Bunların dışında iltihapların, diş veya çene kısımlarında meydana gelen ağrıların ve enfeksiyonların da dış kulakta veya iç kısımlarda görülmesi halinde, kulak kepçesi ağrısı meydana gelmektedir.

Kulak kepçesi ağrısı nasıl diner?

Bu ağrıyı dindirmek için öncelikle doktora görünmeniz gerekmektedir ve uygulayacağı tedaviye göre hareket etmeniz gereklidir. Bu aşamaları tamamladıktan sonra ağrıyı hafifletmek amacıyla bazı basit uygulamaları da gerçekleştirebilirsiniz. Kulak kepçesi ağrılarına çözüm olabilecek bazı uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

l Kulak kepçesi ağrısında dış kulak enfeksiyonundan şüphe edilirken, ağrısız bir şekilde yaşanan şikayetlerde ise orta kulak iltihabından şüphe edilmektedir. Her iki durumda da hafif bir şekilde kulak kepçesini hareket ettirmeniz, ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.
l Diğer bir uygulama ise sakız çiğnemek olarak denenmektedir. Böylece östaki kanalının açılmasıyla birlikte ağrıyı dindirici etkinin yaratıldığı görülmektedir. Bunu deneyen pek çok kişi bulunmaktadır ve olumlu sonuçlar aldığı da görülmektedir.
l Saç kurutma makinesiyle düşük hızda ve ılık bir havayla ağrıya uygulayacağınız bu faktörlerin de ağrıyı azaltacağını görebilirsiniz. Böylece kısa sürede etkili bir çözümü elde edebilirsiniz.
l Kulak kepçesi ağrılarına karşı çözüm olması açısından esnemenin tavsiye edildiğini söyleyebiliriz. Yine östaki kanalının açılması sağlanarak, ağrının dindirilmesine özen gösterilmektedir.
l Bol sıvı tüketmek, rüzgardan korunmak ve kulak temizliğini dikkatli yapmak da diğer tavsiyeler arasında yer almaktadır. Kulaklarınızın sağlıklı ve ağrısız olmasında bu önerilerin etkili olacağını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu