Blog

Kulak Kapanmasına Ne İyi Gelir

Hiç beklemediğiniz bir anda kulak kapanması sorununu yaşıyorsanız, bu durum sizi bir hayli tedirgin edecektir. Nedenini bilmeniz gereken bir rahatsızlık olacağı için, araştırmalarınızı hemen yapmaya başlayabilirsiniz. Kulak kapanması halinde davranışlarınızın ve hareketlerinizin nasıl olması gerektiğini ve kulak kapanmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız. Yanlış uygulamalardan kaçınmanız ve kalıcı bir hasar vermemeniz için bu adımların son derece önemli olduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kulak kapanması durumunda hemen adım atmalı ve sizler de bu yazımızda belirteceğimiz hususlara dikkat etmelisiniz.

Hangi hareketler kulak kapanmasını geçirir?

Gün içerisinde uçakta veya asansörde ani bir şekilde kulaklarınızın kapandığını hissedebilirsiniz. Bunun için kulaklarınızı kurcalamayı bir kenara bırakmalısınız. Hangi hareketlerin kulak kapanmasını geçireceğini bilmeniz daha sağlıklı olacaktır. Esneme hareketinde, çiğnemede, valsavla hareketinde ve yutkunmada kulak kapanmasının geçeceğini unutmamalısınız.

Kulak kapanmasında ne zaman doktora gidilir?

Hastaların cevap vermesi gereken bazı sorular bulunmaktadır. İşitme kaybının, baş dönmesinin, kulaklarda acı hissinin, çınlamanın ve akıntının olması halinde doktora görünmesi gerektiğini unutmamalıdır. Bu soruların yanıtlarının evet olması halinde mutlaka uzman bir KBB doktoruna görünmeleri gerekmektedir. İlaçla tedaviyi veya operasyonu gerektirdiğine karar verilmesi halinde kulaklarda gerekli uygulamalara başlanacaktır. Aynı zamanda bu belirtilerin yaşanması halinde evde uygulanacak olan yöntemlerin de fayda etmeyeceği görülecektir.

Kulak kapanması nasıl giderilmelidir?

Kulak kapanmasının giderilmesinde en önemli nokta neden kaynaklandığının tespit edilmesidir. Eğer kirden dolayı kapandığına dair belirtileri görüyorsanız, bu durumda bebek yağını kulağınıza damlatarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Doktor kontrolünde damlaların alınması sayesinde kulak kapanmasının giderilmesi de sağlanacaktır. Alerjik versiyonlarda ise bunu önleyecek ve giderecek olan ilaçlara yer verilecektir. Sinüzitin neden olacağı kulak tıkanmalarında nemli tutulmasına dikkat edilmelidir. KBB uzmanları tarafından önerilecek olan burun spreyi veya tıkanıklık giderici ilaçların da bu konuda oldukça faydalı olacağı görülecektir. Ayrıca sinüzitlerden tıkanması halinde başınızı öne eğmemeye çalışmalısınız. Böylelikle daha kısa sürede kulak tıkanması problemlerinden kurtulmayı başarabilirsiniz. Bu tedbirler aynı zamanda kulak kapanmasında daha kötü tabloların görülmesini de ekleyecek bir faktör şeklinde karşınıza çıkacaktır. Sizler de dozunda kullanacağınız ilaçlarla veya evde uygulayacağınız yöntemlerle kulak kapanması durumunda hemen çözüme ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu