Blog

Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Sıkça başınıza gelebilecek rahatsızlıklardan birisi olan kulak iltihabı ile ilgili çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bazı durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra evde uygulanabilecek basit yöntemlerde tercih edilmektedir. İşte size bu konuda daha detaylı bilgileri aktaracağımız bu yazımızda kulak iltihabı nasıl geçer sorusunun da yanıtını vereceğiz.

Doktora ne zaman gitmeliyim?

İltihap vakalarında genel olarak antibiyotiklerin tercih edilmekte olduğu görülmektedir. Bunun dışında kulak damlalarıyla da yine tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ancak bu tür ilaçla tedavi yöntemlerinde mutlaka doktora danışılması gerektiğini unutmamalısınız. Böylece yan etki ihtimalini de yok edeceğinizi görebileceksiniz. Genellikle 5 günden daha uzun süren ve ateşle birlikte görülen iltihaplanmalarda kulaklarla ilgili uzman bir doktora görünmeniz gerecektir.

Evde nasıl tedavi uygulayabilirim?

Henüz başlangıç aşamasında olduğunda ağrıları, baş dönmelerini veya kulakta oluşan işitme kayıplarını daha az seviyelerde hissettirecek olan hafifletici tedavileri uygulayabilirsiniz.

l Sıcak kompres uygulaması:
En sık uygulanan yöntemlerden birisi temiz bir havluyu buhara tutarak sıcak kompres uygulamaktır. Böylece kulağınızın üzerine kompresi uygulamanız sizi biraz daha rahatlatacaktır.

l Ilıtılmış zeytinyağı uygulaması:
Su dolu tencerenin içerisine yerleştireceğiniz cam bir kasede zeytinyağını ılık bir hale getirdikten sonra kulağınıza birkaç damla damlatmanız, sizleri çok daha rahat bir hale getirecektir. Çok sıcak olmamasına özen göstermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bunun dışında lavanta yağını veya papatya yağını da eşit ölçülerde kullanarak muhteşem bir karışım hazırlayabilirsiniz.

l Sarımsak suyu uygulaması:
Doğal antibiyotik olan sarımsağın iltihabı kurutma konusunda faydalı olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Sarımsağı ezerek elde edeceğiniz suyunu kulağınıza damlatmanız halinde iltihabın etkileri de azalacaktır. Ağrı gibi şikayetlerinizin birkaç uygulamadan sonra kaybolacağını böylece görebileceksiniz.

l Soğan suyu uygulaması:
Soğan suyunu sıkarak birkaç damla kulağınıza damlatmanız halinde iltihabı akıtmada etkili olacağını görebilirsiniz. Böylece etkisini kısa süre içerisinde göstereceğini fark edeceksiniz.

Kulak iltihabı tedavisi ile ilgili uyarılar:

Yukarıda saydığımız evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerinin hafifletici olacağını unutmamalı ve tamamen yok edebilmek için doktora görünmeniz gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Böylece hangi sebepten kaynaklandığını öğrenmeniz ve buna göre uygulanacak olan kesin tedavi yöntemlerinden faydalanmanız gerekecektir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu