Blog

Kulak İçinde Sivilce Kulak İçinde Neden Sivilce Çıkar

Hem ergenlik dönemlerinde, hem de normal zamanlarda kişilerde sivilceler çıkabilmektedir ve bunlar vücudun çeşitli noktalarında olabilmektedir. Kulağın içinde de çıkabilen bu sivilcelerin de nedenlerinde ve görülme dönemlerinde farklılıklar görülebilmektedir. Çocuklarda dahi görülebilen bu durumun çizilme neticesinde mikrop kapmasıyla yakından ilgisi bulunabilmektedir. İşte sizlere bu yazımızda kulak içinde sivilce neden çıkar sorusunun yanıtını vermek istiyoruz. Aynı zamanda nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğinin de yanıtını yine bu sayede alabileceksiniz.

Kulak içerisinde oluşan sivilceler kızarıklıklara ve ağrılara neden olabilmektedir. Eğer her zaman değil de, belirli dönemlerde çıkıyorsa, bu durumda mücadelenizin daha kolay olacağını görebilirsiniz. Ancak yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde bu durum daha sık görülecektir. Bu nedenle de mücadele etmek daha da güç bir hal alacaktır.

Kulak içerisinde sivilce çıktığında bu durum müdahaleleri gerektirebilir. Enfeksiyonel durumlarda veya diğer cerrahi müdahale gerektiren durumlarda mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekecektir. Çünkü evlerde veya eczanelerden alınacak ilaçlarla müdahalelerde iyileşmeyecek olan bu sivilce türlerini uzman doktorların görmesi gerekecektir.

Kulak içinde sivilce çıkması önlenir mi?

Eğer günlük yaşamınızda bazı hususlara dikkat ederseniz, bu durumu engelleyebileceğinizi de görebilirsiniz. Çok fazla terlememeli ve yağlanmaları engelleyebilmek amacıyla saç temizliğine özen göstermelisiniz. Kremler veya şampuanlarla saç bakımını yaparken aşırıya kaçmamalısınız. Kulaklarınızı geçecek uzunluktaki saçların, bu durumu daha fazla tetikleyebileceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle belirli uzunluklarda olmasının daha fazla fayda sağlayacağına da değinebiliriz.

Makyaj malzemelerinin kulağa yakın bölgelerde kullanılması neticesinde gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte görülen şikayetler arasında yer almaktadır.

Kendi başlarına iyileşme etkisi gösterebilecek boyutlarda olan sivilceleri sıkmamak ve patlatmamak gerekmektedir. Kendi haline bıraktığınızda daha hızlı bir şekilde geçebilmekte ve hiç iz bırakmadan iyileşebilmektedirler. Bu nedenle dikkatli olmanız gereken hususlar arasında yer aldığını da söyleyebiliriz.

Kulağın iç veya dış kısımlarında meydana gelebilen sivilceleri patlatmak çok daha büyük hasarları meydana getirir. Çünkü enfeksiyon kapması halinde tedavi süreci daha zor bir hale gelecektir. Bu konuda da dikkatli olmak gerektiğinin altını çizmekte fayda olacaktır. Kişilerin en az zararla ve hızlı bir iyileşme süreciyle kulak içindeki sivilceleri atlatması için bu konular önem arz etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu