Blog

Kulak İçi Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Yanması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak içi yanması, daha çok kulak kepçesinde yanma hissi olarak ortaya çıkmaktadır. Kulak içinde yanma çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Birçok farklı sebeple görülebilir. Normalde ciddi durumların habercisi olarak görülmeyen kulak içi yanması, bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan kulak içi yanmalarında, bağışıklık sistemi de zayıf ise ciddi müdahalelere ihtiyaç duyulabilir.
Kulakta ağrı ve şişme ile kulak arkasındaki kemiğin gerginleştiği hissi oluşuyorsa, bu durum “mastoid kemiği enfeksiyonu” olabilir. Her ne kadar birçok kulak ağrısı antibiyotikle tedavi edilebiliyor olsa da bu kemiğin enfeksiyon kapması daha ciddi sorunları beraberinde getirebilir.
Sebebine bağlı olarak sadece kulak bölümünde belirtiler ortaya çıkabileceği gibi yansıyan bir his olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Kulakta kabuklanma, kızarıklık, akıntı, ağrı ve hassasiyet de görülebilir. Ayrıca başka bir hastalık sebebiyle ortaya çıkması durumunda kulak içinde yanma hissine ek olarak, öksürük, baş ağrısı, eklem sertliği, boğaz ağrısı da görülebilmektedir.
Kulak İçi Yanması Sebepleri Nelerdir?
• Cilt Hastalıkları: Mantar ve egzama gibi hastalıklar bazen kulak bölgesinde de görülebilirler. Bunlar tedavi edilmezler ise kulak içinde yanma ve kaşınma gibi rahatsızlıklara yol açabilirler.
• Enfeksiyonlar: Orta kulakta bazı enfeksiyonlar oluşabilir. Bunlar da yine kulak içinde yanma ve kaşıntı hissine neden olabilirler. Enfeksiyonların tedavisi için bir uzman kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
• Alerjiler: Bazı gıdalar tüketildiklerinde vücutta alerjiye sebep olabilirler. Bu durum kulak bölgesinde de görülebilir. Kulak ve çevresinde görülen alerjiler, iç kulakta şişme, yanma ve kaşınma gibi rahatsızlık veren durumlara sebep olabilirler.
• Kulak Yaralanmaları: Kulağa gelen darbeler kulaktaki sinirlerin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu yaralanmalar kulak içinde yanma ve şişmeye sebep olabilirler.
Kulak İçi Yanması Nasıl Tedavi Edilir?
Kulak içi yanmasının tedavi edilebilmesi için öncelikle yanmanın nedeni öğrenilmelidir. Yanma eğer patalojik bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor ise tedavi bu hastalığa karşı yapılmalıdır. Genellikle kulak içi yanma tedavisi antibiyotik ve kulak içi damla ile yapılmaktadır. Yanma çeşitli alerjiler sebebiyle gelişiyorsa, alerji tedavi edildiği takdirde yanma da ortadan kalkacaktır. Cilt hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan yanma ise cilt hastalığının semptomatik tedavileri gerçekleştirilerek tedavi edilebilir.
Kulak içi yanmaları sadece bir belirti olmasına rağmen, diğer belirtiler de göz önünde bulundurularak ciddiye alınmalı ve bir an önce tedavisine başlanmalıdır. İhmal edilmesi ve belirtilerin ilerlemesi durumunda kolesreatom (tümör), dil veya konuşma bozuklukları ile menenjite sebep olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu