Blog

Kulak Estetiği Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak Estetiği, Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak estetiği ya da diğer adıyla otoplasti içerisinde kepçe kulakları düzeltmek, kulak küçültmek ve kulakta eksik olan kıvrımlı kısımları düzeltmek gibi işlemler yer almaktadır. Genel olarak kulaklardaki şekil bozuklukları doğuştan gelen bir durum olup bu bozukluğu düzeltmek için sonradan kulak estetiği ameliyatı yapılmaktadır. Kulağın gelişimi beş ile altı yaşları arasında sona ermektedir. Bu süreden sonra estetik operasyonla şekil düzelme işlemi gerçekleşebilir.

Kulaktaki şekil bozuklukları özellikle okul çağında olan çocukları psikolojik yönden olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ne kadar erken tedavi edilirse çocuğun sağlıklı bir okul hayatı geçirmesi o kadar mümkün hale gelmektedir. Bu nedenle kulak estetiği ameliyatları sadece dış görünümü düzelten ameliyatlar olarak değil de hastaların psikolojik durumlarını da iyileştiren ameliyatlar olarak algılanmalıdır.

Kulak Estetiği Ameliyatı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kulak estetiği ameliyatı genellikle kulağın kepçe görünümünde olduğu durumlarda yaygın olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kulağın üst kısmı aşağıya ve öne doğru kıvrımlı haldeyse, kulaklar normalden daha küçükse, kulağın dış kenarındaki kurvatur, çizgi ve doğal kıvrımlar kaybolmuşsa kulak estetiği ameliyatına ihtiyaç duyulmaktadır.

Yukarıda sayılanlara ek olarak kulak memesi ile ilgili operasyonlar, kulağın doğuştan olmaması ya da kaza nedeniyle sonradan kaybedilmesi durumlarında da kulak estetiği operasyonları uygulanmaktadır. Uygulanan operasyonların hepsinin işinde uzman ve tecrübeli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Kulak Estetiği Ameliyatı

Kulak estetiği ameliyatları eğer kulak kepçesi ile alakalı ise kesi yapılmadan iple de düzeltilebilmektedir. Bu uygulama için kulak derisine delikler açılarak özel aletle ip yardımıyla kepçe kulak düzeltilir. Yapılan operasyonun ardından hastalar kısa süre içerisinde günlük yaşamlarına devam edebilmektedir.

Operasyon esnasında kesi yapılmadığından dolayı işlemin ardından bandaj, kesi, pansuman gibi sıkıntılar da olmamaktadır. Sadece iple kula gerildiğinden dolayı buna kulak yapısının uyum sağlama sürecinde ilk bir ya da iki günde hafif dereceli ağrı görülebilir. Ancak bunun için de ağrı kesici ilaçlar işe yaramaktadır. İp yerine ameliyatla yapılan kulak estetiği operasyonları ise daha ciddi boyutlarda olmakta ve kesi oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu