Blog

Kulak Egzaması Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza en yaygın cilt hastalıklarından birisi olan kulak egzaması ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi vermek istiyoruz. Çeşitli faktörlerden kaynaklanarak ortaya çıkmakta olup, bazı belirtileri vermektedir. İşte tüm bu oluşum nedenlerinden yola çıkarak da kulak egzaması tedavisi ile ilgili adımlar atılmaktadır. Sizler de ilk olarak hangi belirtileri verdiğini, hangi durumlarda ortaya çıktığını ve nasıl bir yol izleyerek tedavisi için adım atmanız gerektiğini bu yazımızda öğrenmiş olacaksınız.

KULAK EGZAMASI NASIL OLUŞUR?

Vücudunuzdan kaynaklı olarak veya çevresel faktörlerden de etkilenerek ortaya çıkmakta olan ve iltihap yoluyla tepki veren bir rahatsızlıktır. Enfeksiyondan kaynaklı olarak veya alerjik bir şekilde oluşmaktadır. Meydana gelen belirtilerden olan kaşıntıyı kulak çubuğu veya parmakla dağıtmanız neticesinde ise şiddetini daha da artırmaktadır. Alerjik olarak meydana gelmesine neden faktörler arasında ise saç boyalarını bilinçsiz kullanmak, makyaj ürünlerinde aşırıya kaçmak ve farklı şampuanları tercih etmek yer alır. Neticede kulağın tahriş olmasıyla birlikte kulak egzaması oluşarak ciddi bir şekilde rahatsız etmektedir.

KULAK EGZAMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kulağınızda kızarıklık veya kaşıntı varsa, sancı yaşıyorsanız ya da kuruluktan şikayetçiyseniz kulak egzaması belirtilerini yaşıyorsunuz demektir. Böyle bir durumda neden kaynaklanmış olabileceğini tespit edecek olan doktorlara başvurmanız gerekir. Çünkü kulak egzaması tedavisi için öncelikle nedenlerini bilmeniz gerekmektedir. Alerjik olarak veya enfeksiyondan kaynaklı şekilde ortaya çıkan kulak egzamasında ayrıca kulak zarının delinmesinden şüphe duyuluyorsa hemen kontrol edilmelidir. Farklı hastalıklardan kaynaklı olarak da ortaya çıkması halinde yine tedavi yöntemi buna göre takip edilmektedir.

KULAK EGZAMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Hangi sebepten dolayı kulak egzaması oluştuğunun belirlenmesinin ardından antibiyotikle veya çeşitli antihistamin şuruplarla tedavi gerçekleştirilebilir. Diğer nedenlerinde ise farklı tedavi yöntemleri uygulanır ve hasta sürekli kontrol altında tutulur. Gerektiğinde damla veya merhem tedavisi ile de hastanın iyileşmesine yönelik tedavi yöntemleri uygulanır. Aynı zamanda kulaklarda saçlı olan bölgede meydana gelmesine göre veya kulak yolunda oluşmasına göre de farklı ürünler doktor kontrolünde kullanılabilmektedir. Tekrar etme riski yüksek olduğu için belirli bir süre bu uygulamaları sürdürmelisiniz.

KULAK EGZAMASI OLAN KİŞİLER NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Yaşam şartlarında bazı değişiklikleri yaparak kulak egzaması şikayetini azaltabileceklerini belirtmekle birlikte, bunların neler olduğuna da değinmek istiyoruz. İlk olarak sabunu veya parfümleri bu bölgeden uzaklaştırmanız gerekmektedir. Sabun yerine alternatif olarak banyo yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında sürekli olarak ve uzun süreli duş almaktan da kaçınmalı ve böylece kulakta kuruluk meydana gelmesinin önüne geçmelisiniz. Suyun çok aşırı sıcak veya soğuk olmaması gerektiğini unutmamalısınız. Gece yatmadan önce doktorunuzun önereceği ilaçları kullanmalı ve yine doktor kontrolünde sizi rahatlatacak olan zeytinyağı uygulamasını deneyebilirsiniz. Bunun için kulak çöpü yardımıyla az miktarda zeytinyağını kulağınıza sürerek rahat bir uykuyu sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu