Blog

Kulak Düşmesi Nedir

Eğer aşırı soğuklara karşı kendinizi korumak amacıyla tedbirleri almıyorsanız, damarlarınızda meydana gelecek bazı durumlar nedeniyle dokuların cansız kaldığı görülecektir. Bu da kulaklarda yaşandığında kulak düşmesi problemi baş gösterecektir. Bu nedenle de kulaklarınızı aşırı soğuk karşısında korumanız gerektiğini unutmamalısınız. Kulak düşmesi yaşandığında çeşitli boyutlarda işitme kayıplarına da yol açacak olan durumlar gözlenebilir. Aynı zamanda bu hasarların parmaklar için de geçerli olduğunu söylemek mümkündür. El ve ayak parmakları ile kulaklarda bu durumun sıklıkla yaşanması söz konusudur. Çünkü diğer yapılara göre daha çok etkilenirler ve bu kısımda damar yapılarının yüzeysel halde olması da kaçınılmaz sonu hazırlamaktadır.

Kulak düşmesi neden görülür?

Sıcaklığa karşı duyarlı bir yapıları bulunan bölgelerden olan kulakların soğuk ortamlarda yeteri kadar beslenememesi neticesinde kulak düşmesi yaşanmaktadır. Bu aynı zamanda kabuklanma görüntülerini de beraberinde getirmektedir. Bunun nedenlerinden birisi de hareketsiz kalmaktan ötürü yaşanmaktadır. Çünkü sporcularda böyle bir durumun yaşanması söz konusu değildir ve bunun en önemli etkeni ise sürekli bir hareket halinde olmalarıdır.

Eğer soğuk ortamlarda nöbet tutmak zorunda kalıyorsanız, iş veya diğer sebeplerden dolayı sıcak bir ortama geçmenizin mümkün olmadığı alanlarda barınmak zorunda kalıyorsanız, işte bu durumda kulak düşmesi ile karşılaşabilirsiniz.

Kulak düşmesi için neler yapılabilir?

Kulak düşmesi yaşayan bir kişinin anında sıcak ortama değil, ılık bir ortama alınması gerekmektedir. Bu da önlem almak adına hızlı davranmanın önemini ortaya çıkarmaktadır. Daha az kayıpla ve tedavi edilebilir boyutlarda olmasında etkili olabilir. Kulak düşmelerinde ve bu durumun yaşandığı anlarda hemen uzman bir doktorla görüşmek gerekmektedir. Böylece neler yapılabileceğine dair bilgiler hemen alınacaktır. Hatalı ve yanlış uygulamalardan kaçınılmazı gereken durumlar arasında bulunur.

Kulak düşmesinin tedavisi var mı?

Tedavi süreçleri hakkında fikir ve bilgi almak için doğru kaynaklara başvuru yapmak gerekmektedir. Bu da ancak uzman olan KBB doktorları sayesinde mümkün olabilmektedir. Sizleri yönlendirecekleri diğer alanlarla birlikte çıkaracakları ortak çalışmaların neticesinde kulak düşmesinin tedavisine yönelik sizlere en iyi şekilde yol göstereceklerdir. Daha büyük kayıpların yaşanmasının da böylece önüne geçebileceklerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu