Blog

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Deliği İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak deliği iltihabı, genellikle kulak memesinin deldirilmesi sonucu oluşan enfeksiyon kaynaklı bir iltihaptır. Kulak deliği iltihabı açık bir yaradır. Bütün açık yaralar gibi kulak deliğinde oluşan iltihaplar da çeşili bakterileri, mikrop ve virüsleri kapmaya meyillidir. Bu nedenle kulak deliğini deldirme işlemi mutlaka hijyenik bir ortamda yaptırılmalıdır. Kulak deldirme işlemi özellikle bayanlar olmak üzere eski yıllardan beri küpe takmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Gerekli önlemler alınarak steril bir ortam hazırlandığında kulak deldirme işleminde kulağın iltihaplanması engellenebileceği için bu şekilde kulak deldirmenin hiç bir sakıncası yoktur. Fakat temiz olmayan aletler ile yapılan kulak deldirme işlemlerinde yüksek oranda kulak deliği iltihabı oluşmaktadır.

Kulak Deliği İltihabı Belirtileri

Kulak deldirme işleminin uzman kişiler tarafından yapılmaması ya da delme işleminde kullanılan araçların steril olmaması gibi bir çok neden kulak deliği iltihabına neden olur. Peki, kulak deliği iltihabı olduğunda bunu nasıl anlarız? Kulak deliği iltihabı belirtileri gözle görülür olduğu için kulak deliğinde bir iltihap oluştuğu rahatlıkla fark edilir. Genellikle iltihap sonucunda kulak deliği şişer ve kulağın deldirildiği kısımda acı ve ağrı meydana gelir. Ayrıca alerji kaynaklı olarak da kulak deliğinde iltihap oluşabilir. Bazı kişilerin ciltleri çeşitli takılara karşı reaksiyon göstermektedir. Kulak deliğinde oluşan iltihabın alerji kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek için aynı tür takıları bilekte ve boyunda da deneyerek anlayabilirsiniz. Çünkü cilt, alerji nedeni ile bütün vücutta aynı şekilde tepki vermektedir. Örneğin metal ya da gümüş takılara alerjiniz varsa bu tür takılardan özellikle bu malzemeler ile üretilmiş küpelerden uzak durmak gerekir. Fakat uzman bir doktor tarafından yapılan muayene sonucunda kulak deliği iltihabının kesin teşhisi konulur.

Kulak Deliği İltihabı Tedavisi

Kulak deliğinde iltihap oluştuğunda hemen tedavisine başlamak gerekir. Aksi halde kulak deliğinde ki iltihap diğer bölgelere de sıçrayabilir. İlk olarak iltihap olan bölge alkol içeren bir tentürdiyot ile temizlenmelidir. Tentürdiyot olmadığında acil müdehale için kulak deliğine tuzlu suyla kompres yapılabilir. Kulak deliği iltihabı iyileşene kadar düzenli olarak her gün temizlenmelidir. İltihabın temizlenme işlemi yapılırken mutlaka eldiven kullanmak gerekir. Temiz olmayan el ile yapılan temizleme işlemi iltihabın mikrop kapmasına neden olabilmektedir. Kulak deliği şişmiş duruma gelmiş ise üzerine buz konularak acının hafiflemesi sağlanabilir. Ayrıca kulak deliği iltihabı tam olarak geçmeden kesinlikle kulağa hiç bir küpe ve benzeri takı takılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu