Blog

Kulak Deldirme

Kulak Deldirme

Kadın nüfusunun % 80’den fazlasının her iki kulağının da delindiği ve erkek nüfusunun da % 20’den fazlasının bir ya da iki kulağının delindiği tahmin edilmektedir. Bu kadar insanın yaptırmış olduğu kulak deldirme işlemi bu kadar basit gibi görünse de, bu işlemi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır.

Kulak Deldirmede Dikkate Edilmesi Gerekenler

Kan hastalıkları olanlar; kan hastalıkları olanlar ile kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kulaklarını deldirmeden önce dikkatli olmalıdırlar. Kulak deldirme işleminde çok kan akmaz ancak, sık sık kanama yoluyla kan kaybı yaşanıyorsa ve kişinin kanı çok seyreltikse, kulak deldirme işlemini yaptırmadan önce bir doktora danışmasında fayda vardır.

Bağışıklık sisteminde sorun olanlar; pek çok hastalık bağışıklık sisteminde sorun yaratabilir. Bu durumda vücudun enfeksiyonla mücadelesi de zor olur. Kulak deldiren ve bu yüzden enfeksiyon geçiren çok insan vardır. Bu Yüzden kulak deldirmeden önce bu konuda tedbir alınması gerekir. Bu tarz insanların kulaklarını paslanmaz çelik küpe ile deldirmesi gerekebilir. Ayrıca enfeksiyon oluşmaması için küpelerin sürekli temizlenmesi gereklidir. Delinen bölgenin de özel bir solüsyon ile temizlenmesi enfeksiyona karşı önlem olarak alınabilir.

Küçük çocuklar; birçok ebeveyn çocuklarının kulaklarını deldirmek isteyebilir ve genellikle bu durum herhangi bir soruna yol açmaz. Küçük çocukların kulaklarını deldirmek bazen de sorunlara yol açabilir. Çocuğun, kulağını yırtması, bir yere takılması gibi durumlar gelişebilir. Bunun haricinde küçük küpeleri kulaklarından alarak yutabilirler. Bu yüzden eğer küçük çocuk veya bebeklerin kulakları deldirilirse ebeveynlerin çocuklarını gözlem altında tutmaları gerekir. Çocuk rahatsızlık hissedebilir veya bir enfeksiyon gelişebilir.

Kıkırdak bölgesinde dikkat edilmesi gerekenler; kulağın kıkırdak bölgesi, kulak memesine göre daha geç iyileşen bir bölgedir. En az 3 ay gibi bir süre bu bölüme dikkat etmek gerekir. Kıkırdak bölgesinde yapılan delme işlemlerinde şişme ve kızarıklık oluşur ve 48 saat sonra bu geçer. Ancak uzun süre geçmezse bir doktora başvurmak gerekir. Kıkırdak bölgesi oluşan enfeksiyonlar açısından dikkate alınmalıdır. Çünkü bu bölgede oluşan komplikasyonlar kalıcı yaralara sebep olur. Bu yüzden ihmal etmeden doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu