Sağlık

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İnsan hayatında en sık rastlanan sorunlar kulak burun boğaz (KBB) ile ilgili yaşanılan problemlerdir. Farklı nedenlerle çok farklı problemler oluşabilse de bu üçlünün birlikte incelenmesinin temelinde, birbiri ile bağlantılı veya birbirini tetikleyen hastalıkların otaya çıkabilmesidir. Teşhis ve tedavileri kulak burun boğaz hastalıkları bölümünde uzmanlar tarafından yapılır. Kendi içinde farklı uzmanlıklara ayrılır.

l Kulak hastalıkları (otoloji),

l Boğaz ve gırtlak hastalıkları (larengoloji),

l Yüz ve boyun estetiği,

l Baş- boyun tümörleri,

l Kulak-burun-boğaz alerjisi,

l Yemek ve nefes borusu-yutma (bronkoözefagoloji),

l Dış, orta, iç kulak ve merkezi işitsel hastalıklar (nörotoloji),

l Burun ve sinüs hastalıkları (rinoloji)
bu uzmanlık alanlarından bazılarıdır.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları

Genel olarak kulak, burun, boğaz ve boyun bölgesinde meydana gelen hastalıklar ve bu hastalılarla ilgilenen tıp dalıdır.

l Kulak işitme organı olmasının yanında insanın vücut dengesi ile yakından ilgilidir. Dene sıvısı kulağın içindedir. Meydana gelen herhangi bir problem işitme zorluğu, işitme kaybı gibi önemli sorunların yanında sürekli baş dönmesi, denge kayıplarına da neden olabilecektir.

l Burun nefes alma, koku alma organımız olmasının yanında havada bulunan zararlı maddeleri de temizler. Koku alma doğrudan tat alma ile de alakalıdır. Burun sorunları nefes almada zorluk, tat ve koku almada bozulma gibi sorunlara da yol açacaktır.

l Boğaz ağzımızdan aldığımız gıdaları gerekli organlara iletmesi açısından, ağızdan sonra en önemli sindirim organımızdır. Bu nedenle, yaşanabilecek herhangi bir problem sindirim sistemimizde bozulmalara neden olabilir.
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Belirtileri
Çok fazla çeşitte hastalık olması nedeniyle, kulak burun boğaz hastalıkları belirtileri de bir o kadar çeşitlenmektedir. Hastalıktan şüphelenmemize neden olacak faktörleri ise bu üç bölümde gözlenebilecek durumlara göre ayrı ayrı ele alabilir.

l Kulak hastalıkları belirtileri

l Kulakta çınlama,

l Kulak ağrısı,

l Uğultu,

l Kulağınızdan iltihap gelmesi,

l Kanama,

l Doğuştan gelen şekil bozuklukları,

l İşitme kaybı

l Baş dönmesi,

l Denge bozuklukları

l Burun hastalıkları belirtileri

l Uzun süreli burun tıkanıklığı

l Sinüs iltihapları,

l Burnunuzu etkileyen alerjik durumlar,

l Koku almada sıkıntı,

l Boğaz hastalıkları belirtileri

l Boğaz ağrısı,

l Yanma,

l Yutkunmada zorluk,

l Ses tellerinde ağrı,

l Aşırı horlama ve uykuda tıkanma,

l Bademciklerin şişmesi
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Çeşitleri ve Tedavisi
Sık görülen ve genellikle uzmanlar tarafından kulak burun boğaz hastalıkları tedavisi gerektiren bazı hastalıklaraşağıda verilmiştir.

l Bademcik İltihaplanması
Bademcikler zararlı mikroorganizmaların ağız yoluyla alınmasını engelleyen filtrelerdir. Boğaz bakterilere direnemez ise bademcikler iltihaplanarak şişer. Uzun süre devam eden ya da sık görülen iltihaplarda bademcik ameliyat olunması gerekebilir.

l Geniz Eti
Geniz eti, solunum yollarından gelebilen zararlı mikropları tutarak vücudu korur. Burnumuzun arka bölümünde bulunan geniz etinin büyümesi nefes almada zorluk, uyku düzeninde bozukluk gibi sorunlara sebep olur.

l Boğaz Reflüsü
Ağızdan alınan besinlerin tekrar yukarı çıkmaması için mide ve boğaz arasında bir kapakçık vardır. Bu kapakçık bozulduğunda mide asidi boğaza tekrar döner ve yanmaya sebep olur. İştahsızlık, kusma gibi sorunlara neden olur.

l Horlama
Horlamanın kronikleşmesi hastalık belirtisidir. Tedavi edilmemesi halinde uyku apnesine sebep olabilir. Uyku kalitesini bozduğu gibi, uykuda nefes alma güçlüğü, kalp-damar sorunlarına da neden olabilir. Teşhis ve tedavisi uyku merkezlerinde yapılmaktadır.

l Orta Kulak İltihaplanmaları
İç kulak ile kulak zarı arasında kalan kısımdaki iltihaplanmadır. Kulakta şiddetli ağrı ve duymada azalma ile kendini gösterir. Tedavi edilmemesi halinde kronikleşir. İlerleyen aşamalarında işitme kaybına kadar ağır sonuçlar yaşanabilir. İltihabın giderilmesi için doktorun uygun gördüğü antibiyotikler kullanılmalıdır.

Anahtar Kelimeler: kulak burun boğaz, kulak burun boğaz hastalıkları, kulak burun boğaz hastalıkları belirtileri, kulak burun boğaz hastalıkları tedavisi, burun tıkanıklığı, bademcik ameliyetı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu