Blog

Kulak Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak ve boğaz ağrısını birlikte inceleyeceğimiz bu yazımızda, nasıl bir bağlantı kurulduğunu ve bunun nedenlerini, belirtilerini, tedavisini sizlerle birlikte ayrıntılara dökeceğiz. Bunun için ilk olarak neden birlikte değerlendirildiğini açıklamak istiyoruz. Kulak ve boğaz arasındaki östaki borusunda meydana gelen rahatsızlıkların kulağı etkilediği ve boğaz ağrısını da tetiklediği görülmektedir. Bu nedenle temel nedenlerinden birisi de bu kısımda meydana gelen iltihaplanmalardır. Ancak hangi nedenlerin bu iltihaplanmaları meydana getireceğini merak ediyorsanız, işte sizinle bu detayları paylaşmak istiyoruz.

Kulak boğaz ağrısı belirtileri nelerdir?

Boğaz ve kulakta ağrılar oluştuğunda, bunu takip edecek olan nefes alma veya yutkunmada zorluklar gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ayrıca yüksek ateş gibi rahatsızlıkların da bu durumda oluşabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Ağrının şiddetine ve ne kadar sürdüğüne göre hikayenizi uzman bir KBB doktoruyla paylaşmanız halinde nedenlerini ve tedavisini sizler için açığa çıkaracaktır.

Kulak boğaz ağrısı nedenleri nelerdir?

Bakteri veya alerjik durumların etkisiyle burun deliğinde ve sinüzitlerde meydana gelen iltihaplanmaların kulak boğaz ağrısına neden olacağı görülmektedir. Bademciklerde meydana gelen iltihaplanmalar ve virüslerin neden olduğu rahatsızlıklar da ağrıya neden olmakla birlikte, yutkunmayı da güçleştirmektedir. Kulak enfeksiyonlarının dış kulak ve iç kulakla birlikte boğazları da tetiklemekte olan bir etkisini görmek mümkündür. Özellikle çocukların daha çok yaşadığı bu problemin de çözülmesi gerekmektedir. Kulak boğaz ağrısı nedenleri arasında son olarak soğuk algınlığı ve hava değişimleri de yer almaktadır. Mevsimlerden kaynaklı olarak yaşanmakta olan soğuk algınlıklarının yaşattığı hassasiyetlerde tedavilerin bir an önce uygulanması gerekmektedir. Aksi halde kulak boğaz ağrılarının şiddeti çok daha yüksek seviyelere ilerleyecektir.

Kulak boğaz ağrısı tedavisi nasıl olmalı?

Yukarıdaki nedenlerden kaynaklı olarak yaşanan kulak boğaz ağrısında teşhisin konması ve tedavi yöntemlerinin uygulanması için uzman bir doktorla görüşmek gerekmektedir. Bununla birlikte evde kullanılacak olan doğal yöntemlerle ilgili de bilgi alınabilmektedir. Sarımsak, kulak boğaz ağrısında akla ilk gelen evde tedavi yöntemleri arasında yer alır. Doğal antibiyotik özelliğinin olması sayesinde etkisini göstermektedir. Susam yağı ile karıştırılarak kullanılmakta ve böylelikle tavsiye edilmektedir. Belirli aralıklarla kullanacağınız bu yöntem sayesinde sizler de kısa sürede kulak ve boğazlarınızdaki ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında sıcak içecekleri tüketmeniz, ağrı duyulan bölgeyi sıcak tutmanız ve bununla birlikte çok acı ve sert yiyecekleri tüketmemeniz de faydalı olacaktır. İyileşme sürecinin biraz daha kısalmasında etkili olacak yöntemlerden birisi şeklinde görülmektedir.

Yine kulak boğaz ağrısı tedavisi için masaj yönteminin de etkili olduğundan söz etmek mümkündür. Özellikle kekik yağı veya zeytinyağıyla yağılacak olan masajların son derece faydasını görmek mümkün olacaktır. Isıtılacak olan havlu yardımıyla bu malzemelerin sarılması da faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu