Blog

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Kulak Arkasında Sert Şişlik

Günümüzde çoğu insanın yaşadığı rahatsızlıklardan biri de kulak arkasında olan ser şişliktir. Fakat günümüz toplumunda bu rahatsızlığa pek önem verilmemekte ve dikkate alınılmamaktadır. Fakat kulak arakasında oluşan sert şişlik ne olursa olsun ciddiye alınmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık daha büyük rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Em doğru davranış ise mutlaka doktora başvurulması gerekildiğidir. Doktorun yapacağı incelemeler sonucunda ciddi bir sorun yok ise yani rahatsızlık kendiliğinden geçebilecek durumda ise duruma uygun davranılmalı fakat rahatsızlık ciddi bir noktaya gelmiş ise hemen müdahale edilmelidir.

Kulak arkasında oluşan set şişlikler çoğunlukla mikroplardan kaynaklanmakta ve bezelerde oluşmaktadır. Çünkü bezeler vücudumuzun neredeyse her bölgesinde bulunmakta ve bağışıklık sistemimizin en önemli kısımlarını oluşturmaktadır. Bu bezelerde oluşan mikroplar vücudumuzda yer alan koruyucu hücreleri kendi olduğu bölgeye toplar ve o bölgelerde sert şişliklerin oluşmasına yol açar. Kulak arkasında oluşan set şişliklerin oluşmasında tehlike sınırı genellikle bir santimetredir. Bu sınırı aşan şişliklerde beklenilmeden derhal doktora başvurulmalıdır.

Kulak arkasında oluşan set şişliklerin bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler ise şunlardır:

l Kulak iltihabı yapılan araştırmalara göre kulak arkasında oluşan sert şişliklerin nedenlerinin en başlarında gelmektedir. Kulak iltihabına bağlı sert şişliklerde şişlik genellikle kulak arkası kemiğin hemen üzerinde görülmekte ve aynı zamanda şişliğin üzerinde kızarıklıklarda oluşmaktadır.
l Yağ bezeleri bir çok rahatsızlığın nedeni olduğu gibi kulak arkasında oluşan sert şişliklerinde nedeni olabilmektedir. Basit bir yağ bezesi kulak arkasında çok büyük şişlikler oluşturabilmektedir. Eğer kulak arkasında oluşan şişliğin nedeni yağ bezeleri ise endişe duyulacak bir durum yoktur. Bu durum genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.
l Özellikle boyun ve kulak bölgesine alınan herhangi bir darbe de kulak arkasında sert şişlik meydana getiren nedenlerdendir.
l Kulak arkasında sert şişliğe yol açan diğer nedenler ise bağışıklık sistemi hastalıkları ve tükürük bezlerindeki anormal durumlardır.
Kulak arkasında sert şişlik oluşan insanların kızarıklıkları, orta ve üst düzey ağrıları olabilir. Eğer şişlik bir santimetreyi de aşmış ise kesinlikle doktora gidilmelidir aksi durumda kalıcı rahatsızlıklar oluşabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu