Blog

Kulak Arkası Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Kulakların iç veya dış kısımlarında çeşitli enfeksiyonlar meydana gelebilir ve bunlar çeşitli belirtileri gösterebilir. Ancak bu rahatsızlıklardan birisi ise kulak arkasında meydana gelen mantarlardır. Bunların hangi belirtileri verdiğini ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğini sizlerle en iyi ve hızlı şekilde paylaşabileceğiz. Böylece sizler de kulaklarınızın daha sağlıklı olmasında ve kulak arkasında oluşan mantarların yok edilmesinde hangi yöntemleri tercih etmeniz gerektiğinin farkına varacaksınız.

KULAK ARKASI MANTARI NEDEN OLUŞUR?

l Kulaklarınızın en büyük düşmanı ortak kullandığınız havuzlar veya kirli sular olacaktır.
l Pis suların bulunduğu derelere girdiğinizde yine kulak arkasında mantar oluştuğuna şahit olabilirsiniz.
l Bunun dışında bulunduğunuz yerlerin sıcak olması ve aşırı neme sahip olması da bunu tetikleyecektir.
l Aynı zamanda kulaklarınızı parmaklarınızla temizlemek istediğinizde, bu durumda mikropları bulaştırmış olacaksınız.
l Eğer kulaklarınız için kalemden kürdana veya farklı nesnelere kadar pek çok ürünü kullanmaya çalışıyorsanız, bu durumda da kulak arkası mantarlarından kurtulamıyor olabilirsiniz.
l Bu nedenle temizlemek için bu tür uygulamalardan uzak durmanız gerekmektedir.
l Kendi kafanıza göre uygulamamanız gereken temizlik aşamaları vardır ve bununla birlikte hangi adımların doğru olduğunu da sizlere aktaracak olan uzman kişilerle görüşmeniz gerekmektedir.
KULAK ARKASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kulak arkası mantarı oluştuğunda çeşitli belirtileri gösterecektir.

l Bunun başlıcası ise dayanamayacağınız şiddette olan ağrılardır.
l Bunun dışında kızardığını da görebilirsiniz ve kaşıntı varsa, bu rahatsızlığın anlaşılacağına şahit olabilirsiniz.
l Kulağınızdan sıvı akıyorsa bu durumda acil müdahale edilmesi gerekmektedir. Çünkü kulak yolunun tıkanmasına ve daralmasına neden olan belirtiler görülebilmektedir.
Ancak kesin teşhis edilmesi için mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekecektir. Eğer tek başınıza bir uygulama yapmaya çalışırsanız, daha kötü sonuçlara varabilir. Bu nedenle bahsettiğimiz belirtileri yaşıyorsanız, neden kaynaklandığının tespit edilmesi amacıyla mutlaka doktorlardan fikir almanız gerekmektedir.

KULAK ARKASI MANTARI NEDEN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Doktorlarla görüşmenizin ardından sizlere gerekli tedavi yöntemleri ve hijyenik kurallar ile ilgili önemli detaylar aktarılacaktır. Mantara karşı ilaç, damla veya buna benzer birtakım tedavi edici unsurlar önerilecektir. Ancak bu tedavileri zamanında ve eksiksiz yapmazsanız, işte bu durumda sağırlığa kadar varabilen üzücü sonuçlar yaşanabilir. Şakaya ve ihmale gelmeyecek bir konu olduğunun üzerinde durulmaktadır. En önemli faktörü olan temizlik şartını yerine getirmenizin ardından sürekli ve düzenli olarak tekrar etmeniz durumunda, beklediğiniz sonucu elde edebileceğiniz de görülecektir. Sizler de bu konuda herhangi bir problemi yaşamak istemiyorsanız, atacağınız adımlarla kulak mantarını önlemeye yönelik adımları atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu