Blog

Kulak Arkası İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkası iltihabı, hassas bir organ olan kulak ve kulak çevresinin maruz kalmış olduğu zararlı durumlarda veya bir başka hastalık ile bağlantılı bir rahatsızlıktır.

Kulak, çevredeki her hangi bir sesi, ses dalgaları şeklinde alarak, sahip olduğu yapı sayesinde beyindeki işitme merkezine kadar iletilmesini ve işitme işleminin gerçekleşmesini sağlayan beş duyu organından biridir.

Kulak, işitmeyi yaparken üç ana bölümden oluşan dış kulak, orta kulak ve iç kulak sayesinde yapmaktadır. Dış kulak, kulak kepçesi olarak da bilinen kıkırdak yapıdır. Kıvrımlı şekli sayesinde ses dalgalarını toplayıp bir diğer bölüm olan orta kulağa aktarır. Orta kulağa giden ses, kulak kanalından geçer. Kulak zarı ile birbirinden ayrılan iki bölüm, dış kulaktan gelen tehditlere karşı da korunmaktadır.

İç kulak ise son olarak sesin beyindeki işitme merkezine iletilmesinde görevlidir. Ortak kulakta sesin titreşimle iletilmesini sağlayan çekiç, örs ve üzengi kemiklerinden oluşur. Ayrıca orta kulak östaki borusu denen boruyla, solunum yolarına açılır. Böylece bu yolla hava akışı sağlanmaktadır. Bunun faydası, kulak iç basıncının dış hava basıncı ile dengelenmesidir. Dolayısıyla kulak, hem işitme organı hem de denge organıdır.

Kulak dış ortama hem solunum yolları ile olan bağlantısı sayesinde hem de dış kulak sayesinde irtibatlıdır. Çevrenin tehditlerine karşı dikkat edilmezse kısmen de olsa savunmasız durumdadır.

Kulak arkası iltihabı, ihmalden dolayı başka rahatsızlıkların bir sonucu olabilir.

Kulak Arkası İltihabı Belirtileri
Kulak arkasındaki lenf bezlerinden kaynaklı olabilir. Bir enfeksiyon durumunda, kulaktaki lenf bezleri antikor üreterek kulak arkasında iltihap oluşumuna neden olabilir.

Kanser hücreleri, bu iltihabı tetikleyebilir. Yine lenf bezlerinin savunma amaçlı bir hareketidir.

Bağışıklık sistemindeki dengesizlikler de kulak arkası iltihabına neden olur. Boyuna darbe alınması halinde, yine lenf bezlerinin tepki olarak burada kitle şeklinde şişlik oluşturmasıdır.

Kulak arkası iltihabı belirtileri; kulak arkasında şişlik, kulak ve kulak çevresinde ağrı, yüksek ateş, kulakta sızlama ve ani kilo kaybı gibi belirtiler gözlemlenir.

Kulak Arkası İltihabı Tedavisi
Kulak arkasındaki bu iltihap, başka bir hastalık ile bağlantılı olma ihtimaline karşı, doktora başvurmak önemli bir adımdır. Hastalık sebebi belirlendikten sonra, iyileştirici tedavinin yönü belirlenmiş olur. Antibiyotik ilaç doktor tarafından kullanılması istenir. Böylece iltihabın giderilmesi hedeflenir. Eğer kanser ile ilgili bir iltihaplanma ise kanser hücrelerinin varlığı, seviyesi ve hangi evrede olduğu tespit edilmelidir. Daha sonra kanser ile ilgili tedavi sürecine girilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu