Blog

Kulak Arkası Beze Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kulak arkası, lenf düğümlerinin son derece yoğun olarak bulunduğu alanlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, kolların arkası ve boyunda da fazla sayıda bulunmaktadır. Kulak arkasında yoğun bir şekilde yer alan bu lenf düğümlerinde yaşanan sorunlar arasında kulak arkası beze şişmesi sorunu yer almaktadır. Acıya neden olmadığı bilinen bu rahatsızlık, lenf düğümlerinin vücuda giren zararlı etkenlere karşı antikor üretip, bunları emerek vücuttan atması sonucunda oluşmaktadır.

Kulak Arkası Beze Şişmesi Belirtileri

Kulak arkası beze şişmesi belirtileri incelendiğinde kulak memesinin hemen arkasında bulunan kısımda şişlik konusu karşımıza çıkmaktadır. Bu şişlik ağrısız olmakta ancak rahatsız etmektedir. Bu sorunun neden oluştuğu bilindiğinde tedavi çok daha kolay olmaktadır. Kişi bezeye dokunma ihtiyacı hissetmektedir.

Kulak arkasında beze şişmesi sorunu incelendiğinde bu şişlik bükse gözlerde ya da kafa derisinde enfeksiyon olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Bununla birlikte ağız içindeki bakteri de kulak arkası beze şişmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Boyunda herhangi bir şekilde yaralanma olması durumunda da bu şişlik ortaya çıkmaktadır. Eğer beze bu şekilde ortaya çıkmışsa son derece hassastır ve fazla oynanmamalıdır.

Kulak arkası beze şişmesi belirtileri arasında yüksek ateş yer almaktadır. Bununla birlikte özellikle kulak memesi çevresinde ağrı da görülmektedir. Bu sorun kanserin habercisi olabilmekte ya da bağışıklık sistemi hastalıklarına işaret olabilmektedir. Bezenin belirtileri arasında boyun kısmında sancı da yer almaktadır.

Kulak Arkası Beze Tedavisi

Her türlü sorunda olduğu gibi kulak arkası beze tedavisi konusunda da erken teşhis, tedavi açısından oldukça önemlidir. Kulak arkası beze tedavisi konusu incelendiğinde evde tedavi ve tıbbi tedavi şeklinde iki yöntem karşımıza çıkmaktadır:

Evde Tedavi: Kulak arkası beze sorunu yaşayan kişiler çoğunlukla evde tedavi ile düzelebilmektedir. Evde tedavi konusunda en önemli yöntem, sıcak kompres uygulamasını sorunlu kısma uygulamaktır. Boğaz ya da sinüslerde bulunan iltihap sonucunda kulak arkası beze oluşmuşsa çay, tavuk suyu gibi sıcak içeceklerin tüketilmesi önemlidir. Vücudun enfeksiyonla savaşırken lenf düğümlerinin şiş olması oldukça normaldir.

Tıbbi Tedavi: Lenf düğümlerinin enfeksiyonu vücuttan atana kadar kulak arkasında beze oluşması normaldir ancak bu sorun uzun sürüyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz nasıl bir enfeksiyon kaptığınızı belirleyecek ve buna göre tedavi yöntemi uygulamaktadır. Kanser şüphesinde ise ayrıntılı inceleme yapılmakta, tomografi isteyebilmektedir. Sorun önemli bir nedenden kaynaklanıyorsa tedaviye en kısa sürede başlanmalı, hastanın ilaçlarını düzenli kullanması ve doktorun istediklerini harfiyen yapması beklenmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu