Blog

Kulak Altında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Şişlik, Belirtileri ve Tedavisi

Kulağın alt kısmında ya da çevresinde ortaya çıkan şişlik pek çok kişide görülen ve rahatsız edici olan bir sorundur. Genel olarak şişlikler yağ bezesi görünümüne sahip olduklarından dolayı pek çok kişi tarafından dikkate alınmamaktadır.

Kulak altında şişlik kendisini ağrı ile belli etmektedir. Kulağın alt kısmında görülen ağrılar bazen çok şiddetli olabilmektedir. Şişliğin altında yatan nedenlere bakıldığında bazı hallerde ciddi sorunların habercisi olduğu görülür.

Kulağın alt kısmında yer alan lenf bezlerinin vücut enfeksiyonları ya da çeşitli nedenlerden etkilenmesi sonucu kulak altında şişlik meydana gelmektedir. Belirtildiği üzere lenf bezleri bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biri olarak görülmektedir. Dolayısıyla lenf bezlerinin şişmesiyle birlikte vücut yapısında hasar ortaya çıkabilmektedir.

Kulak Altında Şişlik Ve Nedenleri

Kulak atındaki şişliğin nedenlerine bakıldığında pek çok nedenin bulunduğu görülür. Buna göre kulak iltihabı, yağ bezeleri, lenf düğümü ya da tükürük bezleri en belirgin nedenler arasında sayılmaktadır. Tükürük bezi ya da lenf düğümü kaynaklı şişlikler incelendiğinde bunlar genellikle başka ciddi problemlerin habercisi olmaktadır ve şiddetli ağrı ile kendini göstermektedir. Ağrıların yanı sıra bazen kızarıklıklar da meydana gelebilmektedir. Bu nedenle herhangi bir şişlik durumunda mutlaka en kısa süre içerisinde kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurmak fayda sağlamaktadır. Böylece olası problemler erkenden fark edilerek hastalığın ilerlemesi önlenebilmektedir.

Kulak Altındaki Şişlik Tedavisi

Kulak altındaki şişlik tedavisi için önemli olan nokta şişmeye sebep olan enfeksiyonların vücuttan atılmasıdır. Bu durum tıbbi tedavi uygulayarak mümkün olmaktadır. En uygun tıbbi tedavi için doktora muayene olunmalı ve verilen ilaçlar tam, eksiksiz biçimde kullanılmalıdır. İleri derecede şişlikler için bazen doktorlar tomografi isteyebilmektedir. Çekilen tomografi sayesinde şişliğin altında tümör ya da başka ciddi sorun varsa açığa çıkmaktadır. Özellikle kanser hastalığında kanserli hücreler lenf düğümlerinin şişmesine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden hastaya müdahale edilmesi gerekmektedir.

Kulak altındaki şişlik için şişliğin ilerlemesini önleyecek ve evde yapılabilecek birtakım öneriler vardır. Buna göre aşırı sıcak olmayacak şekilde şişliğin bulunduğu bölgeye sıcak tampon uygulamak etkili olmaktadır. Eğer şişliğin sebebi boğaz enfeksiyonu kaynaklıysa çay ve buna benzer sıcak içecekler boğazı rahatlatmaktadır. Ayrıca tavuk suyuna çorba da hem vitaminli hem de boğaz şişliğine karşı rahatlatıcı etki yapmaktadır. Lenf düğümleri şiş kaldığı birkaç gün içerisinde genellikle vücut enfeksiyon ile mücadele etmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu