Blog

Kulak Altında Beze Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altında Beze, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak altında beze, boyun bölgesi lenf bezlerinden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Şişlik olarak hemen hemen herkeste rastlanan ve yağ bezesi şeklinde bir yapıya sahip olan bezelerdir.

Kulak altında beze oluşmasının, başka rahatsızlıklara ait bir işaret olduğunu bilmek gerekir. Vücudun her hangi bir yerinde, aksaklık yaşandığının ve işlevini tam olarak yerine getiremeyen bir durumun varlığını işaret eder. Kişinin cilt ve vücut yapısına göre kulak altında beze büyüklüğü de farklılık gösterir. Genel olarak lenf bezlerinin, bir hasara veya tehdide karşı oluşturmuş olan yağ bezeleridir.

Kulak Altında Beze Belirtileri
Kulak altında beze, beraberinde ağrı, kızarıklık, yumuşak bir yapıda olması gibi belirtiler ile birlikte kendini gösterir.

Bu bezeler için kanser ihtimalini de dikkate almak oldukça önemlidir. Kanser bağlantılı kulak altında bezede, ağrı olmaz. Sert bir yapıdadır ve aylarca önceden oluşmuş olması kanserin varlığını gösteren belirtilerdir.

Kulak Altında Beze Neden Oluşur?
Yağ Bezeleri: Vücut yapısından kaynaklı oluşan yağ bezeleri, genelde rahatsızlık verici bir formda değildir. İçinden sıvı akıntısı da gözlemlenebilir.

Kanser: Kanser için vücudun her hangi bir yerinde ilk belirti bir bezedir. Kulak altında beze oluşması da kanser ile ilişkilendirilebilir. Yukarıda bahsettiğimiz ve kanser için farklı belirtilere sahip durumlar gözlenir ise bu bezelere daha fazla önem vermek ve bir an önce doktora başvurmak oldukça önemlidir.

Bağışıklık Sistemi: Vücudun korunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin zayıf olması, metabolizmanın tamamını etkileyen olumsuz bir durumdur. Vücut direncinin düşük olması, savunma bölgesi olan lenf bezlerinin savunma işareti olarak kulak altında beze oluşumuna neden olur.

Enfeksiyon: Vücut tamamıyla ve her an enfeksiyon riski ile karşı karşıyadır. Her ne kadar vücut kendi savunmasını yapsa da zaman zaman bu tehditler için yetersiz kalabilmektedir. Enfeksiyona maruz kalan vücut için, lenf bezleri savunmaya geçer ve kulak altında bezeler oluşabilir.

Kulak Altında Beze Tedavisi
Kulak altında beze, dikkate alınması gereken bir sorundur. Her ne kadar bazıları rahatsızlık vermese de enfeksiyon riski düşünüldüğünde derhal iyileştirilmesi gereken bir tehdittir. Bezenin yapısı, hastanın sağlık geçmişi doktor tarafından incelenerek gerekli tespitler yapılır. Kanser belirtisi var ise acil olarak hasta kanser tedavisine alınmalıdır. Kulak altında bezede sıvı, iltihap gibi bir urum varsa, rahatlatıcı müdahaleler yapılabilir ve antibiyotik desteği ile bezeler iyileştirilemeye çalışılır. KBB uzmanları tarafından teşhisi yapılıp tedavisi uygulanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu