Blog

Kulak Altında Ağrı Kulak Altında Şişlik

Kulak Altında Ağrı, Kulak Altında Şişlik

Kulak altında şişlik günlük yaşamda pek çok kişinin başına gelen bir rahatsızlıktır. Genellikle insanlar şişliği yağ bezesi zannederler ve ciddiye almazlar. Bu durum bazen insanların zannettiği gibi hafif olmakta iken bazen şiddetli ağrılara yol açmaktadır. Ağrılı kulak şişmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Görülen şişliğin deresine bağlı olarak hastalarda çeşitli sorunlar meydana gelmektedir. İleri evreli şişlikler işitme kayıplarına neden olmaktadır. Nazı insanlarda kulak altı şişlikleri yavaşça ilerleyerek kronik bir rahatsızlığa dönüşebilir. Bu durumda şişliğin altında yatan nedenin araştırılması gerekmektedir.

Kulak Altı Şişliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kulak altında şişme nedenleri içerisinde ilk sırada enfeksiyonlar yer alır. Özellikle grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi uygulanmazsa tonsilitlerde enfeksiyon gelişebilir. Bunun sonucunda ise kulak altında şişme meydana gelir ve hastada şişliğe ek olarak yutkunma, konuşma problemleri ortaya çıkar. Eğer kişi kronik tonsilit hastası ise kulak şişliği daha uzun süre devam etmektedir.

Kulak altında şişme ve ağrı travma kaynaklı da oluşabilir. Kulak çevresine darbe alınması şişliğe sebep olmaktadır. Bu durumda mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve altında ciddi bir sorun olup olmadığına dair tetkik yaptırılmalıdır. Travma nedeniyle kulak altı şişliği olan kişilerin dinlenmesi gerekmektedir.

Kulak altında şişme ve ağrı sebepleri içerisinde lenf düğümü ile alakalı rahatsızlıklar da yer almaktadır. Lenf düğümünde görülen problem kulak altının şişmesine yol açar. Bu rahatsızlığa yönelik uygulanan tedavi şişliği geçirmektedir. Eğer lenf düğümüne bağlı şişlik tedavi ile geçmiyorsa bu durum tümör oluşumuna işaret etmektedir.

Kulak Altında Şişlik Ve Tedavisi

Kulak altında şişlik ve ağrı tedavisi için enfeksiyon nedenli şikayetlerde enfeksiyonu vücuttan uzaklaştıran tedavi uygulanmaktadır. Doktor enfeksiyonun tipini öğrenmek için testler yapmakta ve buna yönelik ilaç tedavisi uygulamaktadır.

Tıbbi tedavinin yanı sıra kulak şişliğini ve ağrısını geçirmek için evde yapılacak küçük önlemler de vardır. Kulağa sıcak kompres yapmak rahatlatıcı olmaktadır. Ancak aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca sıcak içecekler de hastanın iyi olmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu