Blog

Kulak Ağrısına Soğan Suyu Kullanımı ve Faydaları

Kulak Ağrısına Soğan Suyu, Kullanımı ve Faydaları

Kulak ağrısı halk arasında yaygın görülen ve şiddetli olan ağrılar arasında yer almaktadır. Bu ağrılar için soğan suyunun etkili olduğu belirtilmektedir. Özellikle östaki kanalının tıkanması, kulak kirleri, burun tıkanıklığı, orta kulak enfeksiyonu, lenf bezlerindeki büyüme ve yirmilik dişler nedeniyle meydana gelen kulak ağrıları için soğan suyu kullanımı önerilmektedir.

Genel olarak çocuklarda kulak ağrısı şikayeti yaygındır. Uygulanan soğan suyu tedavisi ağrı için geçici bir çözüm olmaktadır. Eğer ağrı tekrar devam ederse altından yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Aksi takdirde daha ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bunun için mutlaka uzman doktora başvurulmalı ve kulak ağrısı nedenleriyle ilgili doktora muayene olunması gerekmektedir.

Kulak Ağrısı İçin Soğan Suyu

Soğan suyu içerisinde kulak ağrısının geçmesine fayda sağlayan antibakteriyel ve antiseptik özellikleri barındırır. Bunun için çiğ soğanın suyu çıkarılmalıdır. Elde edilen soğan suyu kulağa damlatma şeklinde uygulanmaktadır. Ancak bu damla sayısının bir taneden fazla olmaması gerekir. Kulağın hassas bir organ olduğu ve dikkatli davranılması gerektiği unutulmamalıdır.

Kulak Ağrısına Soğan Suyu Kullanımı

Kulak ağrısı için soğan kullanılırken öncelikle çiğ soğanın suyu çıkarılır. Bunun için bir iki parça soğan doğrayıcıdan geçirilir ve daha sonra suyu süzülür. Kullanılacak olan soğan suyunun biraz ılıtılması tavsiye edilmektedir. Ilıdıktan sonra bir damla soğan suyu kulağın içine gelecek şekilde damlatılır. Ayrıca kulak temizleme çubuğunun ucu soğan suyuna batırılıp kulak bu çubukla silinebilir. Hangi yöntemin tercih edileceği isteğe bağlıdır. Soğan suyunun kulağa temasından birkaç dakika sonra ağrının şiddetinin azalmaya başladığı görülmektedir.

Soğan suyu kulak ağrısını geçirse de bu sürekli bir çözüm değildir. Doktora gidene kadar hastanın rahatlamasını sağlar. Bundan dolayı kalıcı çözüm için mutlaka doktor tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bu hastalık için kulak burun boğaz uzmanları hizmet vermektedir.

Kulak Ağrısına Soğan Suyu Ve Öneriler

Kulak ağrısını geçirmek için başta soğan suyu olmak üzere çeşitli geçici çözüm önerileri vardır. Soğan suyu yaklaşık bir dakika içerisinde ağrıyı kesmektedir. Bunun haricinde on santimetre mesafeden kulağa saç kurutma makinesi tutarak ılık hava üfletmek de ağrıyı azaltıcı etki yapmaktadır. Sakız çiğnemek östaki borusunun açılmasına, ağrısının azalmasına katkı sağlamaktadır. Sakızın yanı sıra esnemek de östaki kanalının açılmasına yardımcı olmaktadır. Tıkanan kanal ağrıya yol açtığından dolayı bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerek soğan suyu gerekse küçük öneriler ağrıyı hafifletmek için geçici çözümlerdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu