Blog

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?
Kulak ağrısı, genelde çocuklarda görülen, yetişkinlerde de rastlanan bir rahatsızlıktır. Ağrı birkaç gün içinde geçiyorsa doktora başvurmayı gerektirmez. Fakat ağrının geçmediği durumlarda mutlaka doktora başvurmak için ağrının takipçisi olmak gerekir. Kulak ağrısı, genelde kulak enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Bu enfeksiyonlar bakteriyel olmayıp, tedavisi için reçeteli ilaçlar gerektirmez.

Oldukça rahatsız edici ve kişinin günlük yaşamını etkileyen, dengesini bozan bu ağrılar için hafifletici çözümler bulunmaktadır. Uygulandığında bu sorun ortadan kalkabilmektedir. Peki kulak ağrısı nasıl geçer?

Ağrı Kesici: Antibiyotiksiz ağrı kesiciler kullanılabilir. Ateş düşürmede de etkili bu ilaçların, kulak ağrısına etkisi olur.

Soğuk veya Sıcak Tedavi: Isıtılmış bir havlu ya da soğutulmuş bir buz paketi gibi çözümler, kulak ağrısı için etkilidir. 10-15 dakika kadar kulak üzerine koyulması halinde ağrı hafifletici etkisi vardır.

Zeytinyağı: Bilimsel olarak kanıtlanmış bir çözümdür. Damla şeklinde uygulandığında kulak zarını rahatlatıcı etkisi vardır. Uygulanırken zeytinyağının vücut sıcaklığında olması çok önemlidir. Sıcak veya soğuk şekilde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Çay Ağacı Yağı: Bitkisel bir yağ olan çay ağacı yağı, içeriğindeki antiseptik ve antibakteriyel özellik sayesinde tercih edilebilen bir organik yağdır. Kulak damlası olarak uygulanabilir. Zeytinyağı ile karıştırılıp da kullanılabilir.

Doğru Uyku Pozisyonu: Kulak enfeksiyonlarını arttıran nedenlerden biri de kulağa uyku sırasında yapılan baskıdır. Yüksek yastıkta yatmak, yastığa tamamen kulağı yapıştırmadan uyumak ağrıyı geçiren çözümlerdir.

Boyun Egzersizleri: Kulak içindeki işlevi aktifleştirip, kulak enfeksiyonlarını rahatsız eden bir yöntem olan boyun egzersizleri yapılabilir. Sırt üstü yatarak, omuzlara doğru başı yavaşça sağa ve sola döndürmek kulak ağrısı için faydalı olacaktır.

Sarımsak: Ağrı kesici ve antibiyotik özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Zeytinyağı içinde bekletilen ezilmiş sarımsak, daha sonra çıkarılarak bekleyen zeytinyağı birkaç damla kulağa uygulanabilir.

Oksijenli Su: Hidrojen Peroksit olarak bilinen sıvı, mikrop öldürücü, dezenfekte edici özelliği ile kullanılan doğal bir üründür. Kulak içine damlatılıp, kulaktan boşaltmadan önce birkaç dakika bekletmek, kulak ağrısına faydalı bir yöntem olacaktır.

Zencefil: Doğal bir yöntem olan zencefil suyu, kulak dışına, kulak kanalının çevresine uygulanabilir. Direkt kulağa damlatılmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu