Blog

Kulak Ağrısı Evde Çözüm

Bakım ve temizliğine dikkat edilmediğinde büyük sorunları yaşayabileceğiniz organlardan birisi de kulaklardır. Kulakların gereksiz yere ve aşırı temizlenmesi de bazen problem olabilmektedir. Bu nedenle uzman bir KBB doktoru ile görüşerek hem kulak bakımı hakkında, hem de kulak ağrısının çözümü ile ilgili gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede kulak ağrısı karşısında evde çözüm olarak neler yapabileceğinizin de yanıtını almış olacaksınız. Sizlere en güvenilir ve hızlı bir şekilde yanıt verecek olan uzman hekimlerin yönlendirmeleri ile sağlıklı sonuçları elde edebilirsiniz.

Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

Dişlerde çürüme neticesinde oluşan ağrılar, sinüzit sorununu yaşamak ve soğuk algınlığına yakalanmak gibi nedenlerden dolayı kulağa vuran ağrılar görülmektedir. Bunlar için yutkunarak ve çiğneyerek bir süre egzersiz yapabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda östaki borusunu açarak hava akışının sağlanmasında etkili olacaktır. Böylelikle yukarıdaki nedenlerden dolayı oluşan ağrılara iyi gelecektir.

Kulak ağrısı için evde neler yapılabilir?

Egzersiz hareketlerinin dışında evde uygulamanız gereken bazı yöntemlerle kulak ağrılarına iyi gelecek olan çözümleri elde edebilirsiniz.

l Bunun için havluyu ısıtarak kulaklarınızın ağrıyan kısımlarına yerleştirmeniz etkili olacaktır.
l Eğer sigara dumanında fazla kalıyorsanız, bu ortamlardan kurtulmanız gerekecektir.
l Bunun dışında rüzgarlı havalarda dışarı çıkmaktan korunmalı ve ağrıları tetikleyecek olan bu adımları da uzak tutmalısınız.
l Kulağınıza hiçbir şekilde yabancı cisim sokmamaya özen göstermeli ve kaşımamaya çalışmalısınız.
l Kulağınızın ağrısını hafifletecek olan yöntemlerden birisi de bol su tüketmektir. Diğer yandan ise evde hazırlayacağınız bazı formüllerin neler olabileceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Kulak ağrısına bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

Kulak ağrısına bitkisel tedavi yöntemleri arasında en çok nelerin tercih edildiğini paylaşmak istiyoruz.

l Zeytinyağı damlatın: Kulağınıza birkaç damla damlatacağınız zeytinyağının kulağınızı temizlemek için faydalı olacağını görebileceksiniz. Birkaç damla kullanmanız yeterli olacaktır.
l Soğan suyu hazırlayın: Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan soğan suyunu hazırlayarak kulağınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.
l Zencefil suyu damlatın: Güçlü anti-inflamatuar özelliğine sahip olması sayesinde ağrı kesici olarak bilinen zencefil suyunu damlatmanızın faydasını hızlı bir şekilde görebilirsiniz.
Bunların dışında nane yapraklarını kaynatmayı, fesleğenin suyunu hazırlamayı ve sarımsak yağını da yine aynı şekilde kulağınıza damlatabilirsiniz. Kulaklarınızın ağrısı bunlara rağmen geçmiyorsa ve daha da dayanılmaz bir hal alıyorsa hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu