Blog

Kulak Ağrısı Dişe Vurur mu

Kulaklarımızın yaşam kalitemizi doğrudan etkilediğini söylemek mümkündür. Çünkü çeşitli rahatsızlıkların meydana geldiği bu alanın dışında etkilenen farklı organlarımız da bulunmaktadır. Sizler için ağız içerisinde hissedilen kulak ağrısının dişlere nasıl etki ettiğini aktarmak ve bu konuda bilgi sahibi olmanızı sağlamak istiyoruz.

KULAK AĞRISI NEDEN DİŞE VURUR?

Kulakla diş arasındaki sinirlerden kaynaklı olarak bu durum yaşanmaktadır. Kulak ağrıları dişe vurabilmektedir ve bu sinirlerin verdiği etkilerden kaynaklanmaktadır. Kulak enfeksiyonları yaşandığında veya kulak kanalı tahriş olduğunda da bu durum yaşanabilecektir. Kulak enfeksiyonlarına karşı tedbir alınmadığında, etrafına yayılabileceğini söyleyebiliriz. Şişmeden, kızarıklıklardan ve akıntılardan belirti gösteren kulak rahatsızlığı ve ağrılarında, bundan dişlerin de etkileneceğini görebilirsiniz.

Bir de sizler için bunun tam tersini incelemek istiyoruz. Dişlerde, çene kemiğinde veya orta kulakta meydana gelen iltihapların ve rahatsızlıkların, nerede ve nasıl hissedileceğini de aktarabileceğiz.

DİŞTEN KAYNAKLI KULAK AĞRILARI

Dişlerde meydana gelen apseler ve 20’lik dişten kaynaklı olan ağrıların, kulağa da vurduğu görülmektedir. Bir türlü anlaşılamayan ve neden olduğuna karar verilemeyen kulak ağrılarında doktorlara görünmek gerekecektir. Çünkü dişten kaynaklı olabilmektedir.

KULAK AĞRILARINDA ÇENE KEMİĞİNİN ETKİSİ

Çene kemiğinin zarar görmesi nedeniyle meydana gelen rahatsızlıklarda yaşanan ağrılar, dişlerden ve oradan da kulaklardan hissedilmektedir. Çünkü dişlerinizi farkında olmadan sıkmanız veya birbirine sürtmeniz neticesinde gıcırdatmanız da buna neden olacaktır. Eğer kulağınız çınlıyorsa, başınız dönüyorsa ve halsiz kalıyorsanız, buna dikkat etmeniz gerekmektedir.

ORTA KULAK ENFEKSİYONLARI VE KULAK AĞRISI

Kulaklarda ağrının nedenleri arasında bulunan orta kulak enfeksiyonlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar çoğu zaman dişlerdeki sorunlardan da kaynaklanabilmektedir. Ayrıca, çene ekleminde veya boyunda yaşanan bazı rahatsızlıklar da bunu hissetmenize neden olacaktır. Ağrı, ateş veya karın ağrısı gibi şikayetleriniz varsa, daha ileri seviyelere geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle de hemen tedavisini yaptırarak, ağrının dağılmasını da önlemeye yönelik adımlar atmanız yeterli olacaktır.

Buradan da göreceğiniz gibi birbiriyle alakalı olan rahatsızlıklar arasında bulunan bu türlerin önemsenmesi gerekmektedir. Çünkü teşhisinin yapılmasıyla birlikte tedavisi mümkün olacaktır. Bu nedenle de son derece uzman olan doktorlara başvurmanız önemli olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu