Sağlık

KROMOZOM BOZUKLUĞU HASTALIKLARI

KROMOZOM BOZUKLUĞU HASTALIKLARI

Kromozom bozukluğu hatalıkları, bireylerin kromozom sayısın da bulunan yapısal bozukluklar olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu rahatsızlığın diğer bir nedeni ise, genetik bozukluklardan da kaynaklanan sorunlar olarak değerlenmektedir. Bu süreç içerisinde annenin yumurtası ve babanın sperminin birleşmesi halinde hücrelerin bölünmesi sağlayan ise, yine 23 kromozom çiftinin bir araya gelmesidir. Ayrıca kromozom hücreleri içerisinde gen bulunduğu gibi, kişinin fiziksel ve zihinsel özelliklerin oluşmasını da sağlar. Kromozom bozukluğu hastalıkları, oluşan kromozomların eksik veya hasarlı olması ile birlikte, kromozomların fazla olması da genetik bozuklukların oluşmasına neden olmaktadır. Genetik rahatsızlık türleri içerisinde en çok bilinen down sendromu, 47 kromozom rahatsızlığı ile meydana geldiği bilinmektedir. Ayrıca 35 yaş üstü hamileliklerde Down sendromu rahatsızlığının görülme oranı oldukça yüksektir.

KROMOZOM BOZUKLUĞU RAHATSIZLIĞININ BELİRTİLERİ

Kromozom rahatsızlığının belirtileri, bebeklerin büyüme evresinde yaşanan değişikler ve garip davranışlar olarak tanımlanmaktadır. Özellikle büyüme sürecinin normal seviyede gerçekleşmemesi ve bebeğin bedensel hareketlerinde görülen dğişikler, kromozom bozukluğu rahatsızlıkları belirtilerinin başında yer almaktadır. Ayrıca zeka geriliği gibi sorunlarda, zaman içerisinde ortaya çıkabilir. Kromozom bozukluğu rahatsızlığı, bazı çocuklarda ileri seviyede gözlenirken, bazı çocuklarda ise ağır bir şekilde belirmektedir. Yaşanan bu süreç içerisinde kromozom bozukluğu belirtileri, kemiklerin anormal seviyede gelişmesi, iç organların hasar görmesi ve buna bağlı olarak böbreklerin yetersiz çalışması gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu süreç içerisinde, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri, öğrenme kapasiteleri gibi zeka problemleri sıklıkla yaşanmaktadır.

KROMOZOM BOZUKLUĞU HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Çocuklarda bulunan sıkıntılar nedeni ile, hastalığın tespiti ultrason yöntemi ile sağlanmaktadır. Özellikle gebelik süresinde anneye uygulanan Down sendromu testleri ile bebekte belirlenen kromozom bozukluğu rahatsızlığı kanıtlanmaktadır. Aynı zamanda hamilelikte teşhis edilen Down sendromu, kromozom bozukluğu rahatsızlığı içinde istenmektedir. Bu teşhis süreci gebeliğin sonlandırılmasına kadar gidebilir. Fakat devam edilen hamilelik sürecinde, annenin devamlı kontrollere gitmesi gerekmektedir. Ayrıca anne bebeği doğurmak isterse, yapılan hamilelik kontrolleri daha da sıklaşmaktadır. Bu gibi durumlarda doğum esnasında herhangi bir sporun meydana gelmesin ve anne zorlanmasın diye bebeğin sezaryen yöntemi ile doğması sağlanır.

Kromozom bozukluğu rahatsızlığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Down sendromu rahatsızlığına yakalanan bebeklerin kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalı ve bebeğin hayatına devam etmesi sağlanmalıdır. Maalesef yaşanan sorunlar, öğrenme güçlüğü, fiziksel yetersizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Anca bu bebeklerin görüntüsü, diğer sağlıklı bebeklerin görüntüsünden çokta farklı değildir. Ayrıca down sendromu olan çocuklar için özel eğitimler de verilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu