Ekonomi

Kredi Ve Kart Başvurusu Neden Reddedilir

Kredi Ve Kart Başvurusu Neden Reddedilir?

Birçok insan ve aile gelirlerini belirli bir plana göre yaptığı biliniyor. Özellikle günümüzde birçok aile ve birey tarafından nakit para yerine kredi kartı kullanmayı tercih ettiği biliniyor. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişler belirli bir dönemde topluca faturalandırılarak o şekilde bankalar tarafından tahsil edilir. Bu tahsil işleminin yapılması ile birlikte insanlar ödemelerini ona göre yapar ve ödemeleri kontrol etme imkanları elde ederler.

Kredi Kartı Başvurusu
Ülkemizde bankacılık alanında bulunan ve faaliyetlerini bu alanda yapan birçok kurum bulunur. Bu kurumların müşterilerine sunduğu çeşitli hizmetleri vardır. Son zamanlarda birçok banka müşterisine aidatsız olarak kredi kartı imkanı sunduğu biliniyor. Bu imkan ile birlikte müşteriler kredi kartı talebi için banka şubelerinin kapısını çalıyor. Burada yapılan görüşmeler ile birlikte kredi kartı başvurusu yapılabiliyor.

Fakat günümüzde bankacılık sektörü ortak bir denetleme mekanizması ile birlikte birçok talebi öncelikle ortak havuzda araştırma yöntemi ile tespit ediyor. Ekonomik gelir durumuna göre yapılan tetkikler neticesinde müşterilere kredi kartı gelire göre belirlenen limit ile imkan sunulur. Kredi kartı başvurusunda müşteriler gelirlerini belirtir belge ile bankalara başvurması gerekir.

Kredi Kartı Başvurusunun Değerlendirilmesi ve Sonuçlandırılması
Bankalar müşterilerinden gelen talepleri alır ve kendi mevzuatlarına ve ödeme güçlerine göre değerlendirmeye alır. Başvuru sahibinin gelirine göre belirlenen limit dahilinde kredi kartı verilir. Elbette günümüzde birçok insan farklı bankalara ait birden fazla kredi kartı kullanmayı tercih ediyor.

Fakat gelir durumuna göre verilen bu kredi kartlarının gelir limitini aşması durumunda bir sonraki kredi kartı başvuru talebi gerekli araştırmaların ardından reddedilir. Bunun sebebi ise tamamen müşterinin ödeme kapasitesinin aşımından kaynaklanır. Bunun yanında birçok insan çeşitli zamanlarda ödemelerini yapmayarak borçlu duruma düşer. Bu kişilerde bankalar tarafından kara listeye alınır. Herhangi bir bankaya kredi kartı borcundan dolayı kararlar alınması ile birlikte sistem tarafından bu durum diğer bankalara da iletilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu