Ekonomi

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?
Kredi sicili bir bankaya kredi borcu olan kişinin borcunu ödeyip ödememesine bağlı olarak değişebilir. Her ay düzenli olarak kredi borcunu ödeyen kişilerin kredi sicilleri olumsuz yargı taşımaz iken kredi borcunu düzenli bir şekilde ödemeyip 90 günü aşan kişilerin kredi sicilleri olumsuz yargı taşıdığı gibi Kredi Kayıt Bürosunda da bulunuyor olacaktır.
Kredi Kayıt Bürosu
Sicili krediden dolayı bozulan kişiler kara listeye alınırlar ve borçlarını kapattıktan beş yıla kadar kredi çekebilme olanaklarından mahrum kalırlar. Aynı zamanda bu içeriğe Kredi Kayıt Bürosu’nda yer verilerek borçlu kişinin herhangi bir bankaya tekrar kredi başvurusu yapması halinde bankaların ilk başvurdukları yer Kredi Kayıt Bürosu’dur.
Eğer büroda ismi kara listede olanlar var ve bu kişiler ikinci defa kredi başvurusunda bulunmuşlar ise kendilerine gelecek olan cevap banka tarafından olumsuz olur. Ancak kara listede ismi olmayıp kredi başvurusunda bulunan kişilere başvuru neticesinde gelecek olan cevap gelir beyanı, kredi notu gibi unsurlar da göz önünde tutularak ve bu unsurlar beklenildiği gibi yeterli düzeyde ise yüksek oranda olumlu olur.
Gelir Beyanı
Gelir beyanı kredi başvurusunda bulunan kişinin çekmek istediği krediyi ödemeye ekonomik gücü olup olmadığını bildiren bir evraktır. Eğer gelir beyanı ile kişi çekmek istediği krediyi ödeyebilecek ekonomik gücünü kanıtlamış ise bireyin krediden yararlanma oranı artar.
Kredi Notu
Kredi notunun kredi çekebilmek adına yüksek olması gereklidir. Kredinin notunun yüksek olması daha önce kullanılan kredilerin borçlarının düzenli ödenmiş olması ile ilişkilendirilir. Bunu da sağlayan kişiler muhtemelen kredi başvurusundan olumlu yanıt alırlar.
Kredi Borcunun Kapatılması İle Kara Listeden Ayrılma
Kredi borcunun 90 günü aşan sürede ödenmemesi borçluların isimlerinin kara listede olmasına neden olur. Borç ne zaman kapatılırsa kara listeden borç ödendikten beş yıl sonra çıkılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu