Ekonomi

Kredi Notunu Artırma Yolları

Kredi Notunu Artırma Yolları

Bankaların kredi ihtiyacı olan tüketicilere sunduğu, konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde oldukça titiz çalışarak hizmet veriyorlar. Bankalar kredi ihtiyacı olan tüketicilerde aradıkları en önemli özelliği çalışmaları ve sabit gelirlerinin olmasıdır. Çünkü çalışan ve sabit gelirleri olan tüketicilerin gelirleri ölçüsünde belirli krediler verilebiliyor. Belli bir geliri olan ve bankaların kredi kartı ve kredi imkânlarından yararlanan birçok tüketici belli bir süre sonra çeşitli nedenlerden dolayı ödemelerde aksatmalar yaşayabiliyorlar. Ödemelerde yaşanan bu aksamalar nedeni ile tüketicilerin kredi notlarında önemli düşüş yaşanıyor. Kredi notları belli bir seviyeye düşünce tüketicilerin bankaların finansal faaliyetlerinde yararlanması oldukça zorlaşıyor. Yeniden bankaların finansal faaliyetlerinden yararlanabilmeleri için kredi notlarını yükseltmeleri gerekiyor.

Kredi Notları Nasıl Yükselir?
Kredi notları düşük olan tüketicilerin kredi notlarını yeniden yükselmesini sağlamaları için ödemelerini düzenli bir şekilde yapmaları gerekiyor. Ödemeleri son ödeme tarihinden önce her ay düzenli bir şekilde yapmaları kredi notlarının yükselmesini sağlayacaktır. Ancak bilinmelidir ki kredi notları bir anda yükselmez. Kredi notları tüketicilerin ödeme alışkanlıklarının belli bir düzen içerisinde olması ile yükseliyor.

Kredi notu artırma yolları dendiğinde bir başka yöntem ise bankalara verilen ödeme talimatlarıdır. Ödeme talimatları düzenli ödeme sistemi anlamına geldiğinden ödeme talimatları da kredi notlarını yükselten bir etkendir. Kredi notunu yükseltmenin bir başka yolu da yapılacak ödemelerin normal ödeme miktarından daha fazla ödenmesi ya da tüm borçların peşin olarak ödenmesidir. Bu sayede kredi notları yükselişe geçecektir. Kredi notları ne kadar yükselirse tüketicilerin bankaların finansal faaliyetlerinden yararlanma imkânı da o kadar artıyor. Bu nedenle kredi notlarının artmasını sağlayan etkenlerin ortak özelliği bankalara yapılacak düzenli ödemelerdir. Düzenli ödeme alışkanlıkları kredi notlarını arttırıcı bir etkendir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu