Ekonomi

Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notları artık insanların büyük önem verdikleri değerlerden birisi olarak gösteriliyor. Bu doğrultuda bankalar eğer kişilerin kredi notları istenilen seviyede değilse kişilerin kredi başvurularını reddediyorlar. Bu sebeple de kişiler olabildiğince kredi notlarını yüksek tutmak istiyorlar.

Bu doğrultuda bankalar kesin sınırlar belirlememiş olsalar da kredi notlarının kredi için yeterli olup olmadığı anlaşılabiliyor. Bu sebeple de kişiler kredi notlarını farklı yollardan sorgulayarak öğrenmek istiyorlar.

İnternetten Kredi Notu Sorgulama
İnternet üzerinden kişiler kredi notlarını öğrenmek istediklerinde bilgisayarlar bunun için yeterli olmuyor. Kişilerin akıllı telefonlarının yanında olması ve gerekli işlemleri telefonları ile yapması gerekiyor. Bu gereklilik kredi notu sorgulama işleminden alınan ücret sebebiyle yaşanıyor.

Kişiler internet üzerinden de olsa kredi notlarını öğrenirken KDV dahil olmadan 4 TL ücret ödüyorlar. Bu sebeple de kişiler telefonları ile birlikte internete girerek ya da bilgisayarları ile telefonlarını rahatlıkla site üzerinden senkronize ederek kredi notlarını öğreniyorlar.

Telefondan Kredi Notu Sorgulama
Ülkemizde hizmet veren GSM operatörleri son dönemde yaygınlaşan kredi notu sorgulama işlemleri için özel olarak hizmet veriyorlar. Bu hizmetler için kişilerin telefonlarının mesaj kısımlarını kullanması yeterli oluyor.

Kişiler mesaj kısmına TC kimlik numaralarını girerek gerekli yerlere mesajı gönderiyorlar. Bunun sonrasında kişilerin kredi notları cebine gelirken bu hizmet de belirli seviyelerde ücrete tabi tutuluyor. Mesajı attıktan sonra kişilerin onayı alınarak işlemlere devam ediliyor.

Kredi Notu Değerlendirme
Kredi notu en düşük 0 puan olurken en fazla 1900 puana yükseliyor. Bu doğrultuda kişiler 1000 puanın üzerinde bir puana sahipseler genel olarak risksiz müşteri olarak nitelendiriliyorlar. Bu sebeple de kişiler rahatlıkla kredilerini alabiliyorlar. Ancak daha düşük notlarda kredi almak oldukça zor oluyor. Bazı durumlarda kredi bedeli yüksekse ortalama bir puan da yeterli olmuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu