Ekonomi

Kredi Notu Nasıl Yükselir

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Nakit ihtiyacı için bankalara kredi için başvuran kişilerin karşına çıkan kredi notu, bankaların kredi onaylamalarında dikkate aldıkları en önemli unsurdur. Banklar kredi başvurusu yapan kişilerin, kredi notuna göre değerlendirme yaparak, krediyi onaylarlar.

Kredi Notu Nedir?
Kredi notu, kişilerin, tüm banklarla olan ilişkilerini, finansal durumunu ve ödeme alışkanlıklarını gösteren bir puanlama sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kayıtlara göre belirlenen kredi notu, bankalarca kişinin krediyi geri ödeme konusundaki riskini belirlediğinden, bankalar tarafından büyük ölçüde dikkate alınır.

Kredi notu 0 puanla 1900 puan arasında belirlenir. Puanı 1000 ve üzeri olan kişilerin kredi başvuruları daha kolay onaylanırken, 1000 puanın altında kredi notuna sahip kişilerin kredi başvuruları genel olarak bankalar tarafından onaylanmaz.

Kredi Notunu Belirleyen Etkenler Nelerdir?
Kredi notunu en çok etkileyen faktörlerden bir tanesi, kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Kişinin bankalara olan borçlarında meydana gelen gecikmeler, kredi notunu büyük ölçüde düşürmektedir. Var olan bir kredi ya da kredi kartı borcunun vadesinde ödenmemesi, gecikme birkaç gün olsa bile kredi notunu düşürecektir.

Yeni açılan bir kredi söz konusu ise, kredi notu yine düşer. Ayrıca onaylanmayan bir kredi başvurusunun ardından farklı bankalara yapılan başvurularda, kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Kredi notu düşük olan ve kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konu, kredi notu nasıl yükselir sorusudur. Kredi notu, çabuk düşme özelliğine sahipken, yükselmesi kolay değildir ve zaman alır. Kredi notunun yükselmesi için, kişinin ödemelerini düzenli yapması önemlidir.

Kredi notunun yükselmesi için, bankalarla ilişki içinde olmak da önemlidir. Hiç kredi kullanmayan ya da kredi kartı bulunmayan kişilerin, kredi notu oldukça düşük olacağından, bankalardan en azından kredi kartı kullanmak gereklidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu