Ekonomi

Kredi Notu Nasıl Artar

Kredi Notu Nasıl Artar

Herhangi bir bankadan kredi çekmek için kredi notu gerekir. Kredi notu iyi ise bankaya yapılan kredi başvurusu kabul edilir ve kişi kredi kullanabilir. Eğer kredi notu düşük ise kişi banka kredisi kullanamaz. Kredi notu kişi eğer aylık kredi ürün yelpazesinde olan ödemelerini ödemiyor ise ya da gecikmeli ödüyor ise kredi kartı borcu var ise ve bu kredi kartı borcunu sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödüyor ise üzerinde gelirine göre çok fazla borç var ise kişinin kredi notu düşük olur. Kişi eğer düşük kredi notu yüzünden kredi kullanamadı ise kredi kullanmak için ilk önce kredi notunu yükseltmesi gerekir. Kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken şeyler vardır.

Kredi Notunu Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler
Kredi notu düşük olan kişi kredi notunu yükseltmek için ilk önce üzerinde olan kredi, kredi kartı, avans hesabı borcu gibi kredi ürün yelpazesin de olan borçları azaltması gerekir. Aylık ödemelerini zamanında ve düzenli yapması gerekir. Kredi kartı borcu var ise bu kredi kartı borcunu mümkün ise tamamını mümkün değil ise asgari ödeme tutarının üzerinde ödeme yapmak gerekir. Belli bir süre düzenli ödemeler ile en azından dört ya da beş ay düzenli olarak ödemeler yapıldıktan sonra kişinin kredi notu artacaktır. Aksi takdir de kişinin kredi notu artmaz.

Eğer kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun düşük olma sebebi kişinin borcunun ödemediği için aylık gelirine icra konulması yüzünden ise ilk önce borçlunun maaşın da bulunan icra ödemesinin bitmesi gerekir. Daha sonra icra ile ödenen borç bittikten sonra kişinin merkez bankasının kara listesine giren isminin belli bir süre sonra bu kara listeden çıkması ile kişinin kredi notu yükselecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu