Ekonomi

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor

Kredi Notu Kaç Günde Bir Güncelleniyor?
Ülkemizde ve dünyada bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren banka kuruluşlarının en fazla baz aldığı ve araştırmalarında kullanmış olduğu kredi notu değerlendirmelerde esas alınır. Bundan dolayı dünya üzerinde yaşayan her bir insan ve kuruluş için kredi notu ayrı bir şekilde düzenlenir.
Elbette birçok insan tarafından kredi notunda meydana gelen düşüşten dolayı kredi talepleri reddedilir. Bu kapsamda kredi notunun güncellenmesi beklenir. Kredi notları genelde aylık olarak Merkez Bankası tarafından ayrı ayrı olarak her bir insan ve kuruluş için yeniden revize edilir. Bu değerlendirme sonrasında ortaya çıkar değerler ortalama bir ay veya 45 günde sistem üzerine aktarılır. Bu değerlendirmelerin ortaya çıkması için öncelikle bankalar tarafından müşterilere ait bilgilerin Merkez Bankası sistemine iletilmesi gerekir.
Bankaların Bilgi İletmesi
Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren birçok banka bilgi aktarım zamanlarında bir biri ile uyum içerisinde çalışmaz. Bundan dolayı her bir birey veya kurum için ortaya çıkan değerlendirmeler 1 ayı aşabiliyor. Bu aşım ile birlikte değerlendirmeler Merkez Bankası tarafından yapılarak ortay bir kredi notu değerlendirme alanlarına dahil edilir.
Kredi Notunda Baz Alınan Değerler
Bankalar tarafından değerlendirmelere esas alınan kredi notları kişinin banka borçlarını zamanında ödemesi, hesabında para bulundurması, kredilerini veya kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz olarak ödemesi gibi birçok kıstasa tabii tutulduktan sonra kararlar ve değerlendirmeler yapılır.
Ülkemizde bu kapsamda faaliyetlerini sürdüren bankalara başvuru yaparak kredi notları öğrenilebilir. Bu kredi notunun belirli bir pozitif noktaya ulaşmasının ardından uygulanacak değerlendirmelere esas olmak üzere sisteme kayıt edilir. Kişinin kredi notu düşük ise ödemeleri düzenli bir takvime koyması ve vadesiz mevduatında belirli bir nakit bırakması kredi notunun yükselmesine vesile olur. Bu sayede insanlar kredi notuna bağlı olan kredi başvurularını sağlıklı bir şekilde yapabilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu