Ekonomi

Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir

Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir?
Kredi kartının kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmış ve giderek de artmaktadır. Alışverişleri taksitlendirmeye ve banka müşterisi olmakla bağlantılı avantajlardan faydalanmaya yarayan kredi kartlarına pek çok kişi sahip olabiliyor. Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, kredi kartının limitidir. Eğer kredi kartın başvurusunda bulunacaksanız mutlaka gelirinize uygun limit talebinde bulunmalısınız. Aksi takdirde ödemelerde sorun yaşayabilirsiniz.
Gelirinize Göre Limit
Bankaya kredi kartı için başvuruda bulunduğunuzda banka sizden kişisel bilgilerinizi ve gelir durumunuzu bildirmenizi talep edecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde vermeniz doğrultusunda banka, kredi kartınıza sizin için en uygun limiti belirleyecektir. Böylece ödemelerinizde ve harcamalarınızda sorun yaşamayacaksınız.
Kredi kartınızın limitinin belirlenmesinde etkili olan bir diğer faktör ise, eğer önceden kullandığınız ya da kullanmakta olduğunuz bir kredi kartı varsa, bu kredi kartının ödemelerini nasıl ve ne miktarda yaptığınız da banka için belirleyici nitelikte bir etkendir. Eğer ödeme geçmişinizde düzensiz bir ödeme seyrediyorsa, limitiniz de ona göre belirlenecek; belki de banka size kredi kartı alma hakkı tanımayacaktır. Bu durum, bankaların inisiyatifine göre değişkenlik gösterir.
Limit Yükseltme Talebi
Mevcut kredi kartınızın limitinin size yetmediğini fark ettiniz. Bu durumda limit değişikliği talep edebilirsiniz. Ancak bankanızın kredi kartı limitinizi yükseltebilmesi için, kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmış olmanız gerekiyor. Aksi takdirde bankanız limiti yükseltmeyecektir.
Ayrıca, düşük limitli aldığınız bir kredi kartının ödemelerini düzenli bir şekilde, tam gününde ve asgari miktarda yaptığınızı varsayalım; bu durumda bankanıza limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz. Bilakis, kredi kartı limitinizin fazla olduğunu ve ödemekte güçlük çektiğinizi varsayalım; bu durumda da kredi kartınızın borcunu tamamen kapattıktan sonra bankanıza kredi kartı limitinizi düşürme talebinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu