Ekonomi

Kredi Kartından Para Çekme

Kredi Kartından Para Çekme
Kredi kartları insanların nakit para kullanmadan alışveriş yapabilecekleri önemli bir araçtır. Gelişen teknoloji ile kişilerin nakit para taşımalarına gerek kalmadı ve birçok alışveriş işleminde bu kartlar devreye girdi. Kredi kartları devletlerin ve bankaların politikalarına göre içinde bulunan kullanılabilir miktar ve taksit imkanları değişir.
Genel olarak kişilerin gelirlerine göre kredi kartı limitleri değişir. Yüksek oranda maaş alan kişilerin kredi kart limitleri yüksek olurken az gelirli kişilerin kredi kartı limitleri daha düşük olur. Kredi kartları ve banka kredileri son yıllarda sıkça kullanılan ve kullananları borçlandıran bir sistemdir.
Kredi Kartları ve Krediler
Banka kredilerinin yanı sıra kredi kartlarından para çekmek de sıkça başvurulan yollardır. Kredi kartları, kredi kartı kullanan kişilere taksitli ve nakit para çekme imkanı sunar. Kredi kartlarından taksitle çekilen paralar bölünen vadelere oranla faiz işlenerek geri ödenir. Bu faiz oranları bankalara, çekilen paranın miktarına ve çekilen vade sayısına göre farklılık gösterir.
Kredi Kartından Para Çekerken Uygulanan Faiz
Kredi kartından para çekerken vadeli çekildiğindeki faiz oranları iyi belirlenip para çekilmesi gerekir. Genellikle kredi kartlarından çekilen taksitli avanslarda yüksek faiz oranları uygulanır. Bu sebeple çekilen miktara ve vade sayısına göre değişen faiz miktarına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında kredi kartlarından taksitsiz nakit avans da çekilmekte olup yine faiz oranı çekilen miktara göre hesaplanır. Kredi kartından çekilen miktara faiz oranı eklenir ve geri ödeme o şekilde yapılır.
Taksitsiz çekilen paralar vadeye bölünmeden dönem borcuna faiz oranı eklenerek yansır ve ödemesi bu şekilde gerçekleşir. Kredi kartından çekilen paranın ödemesinde, eğer vadeli para çekimi gerçekleşmiş ise vadelerde gerçekleşen bir aksama yine faiz işlenerek tahsil edilir. Aynı şekilde vadesiz çekilen nakit avanslarda bir gecikme meydana gelirse tahsilat yapılırken gecikme faizi uygulanır ve tahsilat bu faiz eklenerek yapılır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu