Ekonomi

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım

Kredi Kartım Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınız hakkında kayıp, çalıntı ya da şüpheli bildirimlerini mutlaka kredi kartınızın bağlı olduğu banka şubesine bildirmelisiniz. Bildirimleri en geç 3 iş günü içerisinde yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde kredi kartınız bir başkası tarafından kullanılabilir, üzerinde işlem yapılabilir. Banka şubesine bağlı olarak, kredi kartının kaybolmasından bankanız sizi sorumlu tutabilir. Bunun önlenmesi için 24 saat içinde bankanıza kayıp bildirimi göndermeniz gerekiyor.

İptal Talebi
Kredi kartınız kaybolduğunda ya da çalıntı söz konusu olduğunda bankanızı arayarak kredi kartınızı iptal ettirmelisiniz. Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra yeni bir kredi kartı için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu gibi bir durumda, bankada kayıtlı olan bilgilerinizin güncel olması büyük önem arz ediyor. Çalıntı ya da kayıp durumunda bankanız sizden kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Bu bilgilerin değişmiş olması ve bankaya bildirilmemesi işlemlerin gecikmesine sebep olabilir.

Karakola Gidin
Kredi kartınız çalındı ya da kayboldu ise en yakın karakola giderek tutanak tutulmasını sağlamak önemli bir girişim olacaktır. Bilakis karakola gitmeye geciktirirseniz, bankanız sizden olay yerine en yakın karakola gitmenizi daha sonradan isteyebilir, bu da güvenlik işlemleri için zaman kaybına sebep olacaktır.

Harcamalara İtiraz Edin
Kredi kartınızda çalıntı ya da kayıp olduğundan beri sizin tarafınızdan gerçekleştirilmeyen bir işlem varsa, bunu bankanızı arayarak bildirin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, şifrenizdir. Çalıntı gerçekleşmiş ise, kişi kredi kartında bulunan şifre dolayısıyla harcama ve işlem yapamayabilir. Ancak şifre olmasına rağmen işlem gerçekleşmiş ise, bankanız sözleşme gereği şifre koruma yükümlülüğünden sizi sorumlu tutabilir ve size işlem bedelini ödemeyi reddedebilir. Tabii ki bu durum, bankanın inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bu bağlamda, kredi kartınıza tahmini oldukça zor olan bir şifre belirlemekte fayda var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu