Ekonomi

Kredi Kartı Numarası Nedir Neden Önemlidir

Kredi Kartı Numarası Nedir Neden Önemlidir?
Alışveriş yaparken çoğu kez kredi kartı kullanılır. Özellikle taksitli alışverişlerde kredi kartı olmazsa olmaz duruma gelmiştir. Artık çoğu mağaza kredi kartı olmadan taksit yapmıyor. Kartsız taksit yapanlar da ürünün fiyatını olması gerekenden daha fazla artırıyor. İnternet üzerinden alışveriş yapmak da çoğu insanın tercihi haline geldi. İnternet sitelerinden alışverişlerde de sadece kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor. Bazı siteler kapıda ödeme imkanı sunsa da pek çok yerde kredi kartı kullanımı geçerliliğini sürdürüyor.
Bankalar tarafından tüketiciye verilen kredi kartlarının her birinin üzerinde sahip olduğu bir kart numarası mevcut. Kredi kartı numarasını TC kimlik numaranız gibi düşünebilirsiniz. İnsanlar da olduğu gibi kredi kartlarının her biri kimlik numarasına sahiptir. Bu numara 16 haneden oluşur ve rakamların anlamları vardır. Her kredi kartı için eşsiz olan bu kart numarası olmadan internet alışverişlerinizi gerçekleştirmeniz mümkün değil. Çünkü site ödeme yaparken kimlik bilgileriniz dışında kart bilgilerinizi de ister. Kart bilgileriniz olmadan alışverişi tamamlayamazsınız.
Kredi Kartı Numarasının Anlamı
Her kartın numarası kartın ön yüzünde sol altta bulunur. Kredi kartı numarası 16 haneden oluşur. Bu 16 rakamı parça parça incelersek farklı anlamlar barındırdığını görürsünüz. Kredi kartı numarasında yer alan ilk rakam kartın kullandığı ödeme sistemi hakkında bilgi verir. Kart numaranızın ilk hanesi 4 ile başlıyorsa Visa, 5 ile başlıyorsa Mastercard kullanıyorsunuz demektir. İlk rakam da dahil olmak üzere kart numaranızın ilk altı hanesi Kartın hangi banka tarafından verildiğini gösterir. Her banka için farklı bir numara söz konusudur. Bu altı haneli rakama prefix denir. Bundan sonraki dokuz rakam bankanın size verdiği hesap numarasıdır. 16 haneli kredi kartı numarasının sonundaki tek rakam ise kartınıza ait numaranın kontrolünü yapar.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu