Ekonomi

Kredi Kartı İle Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Yapılır

Kredi Kartı İle Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Kredi kartları kullanım itibariyle yalnızca yurt içi alışverişler için geçerli değildir. Bankaların müşterilerine sunduğu imkanlar çerçevesinde kredi kartları yurt dışı alışverişlerinde de etkin olarak kullanılabilir.
Buradaki yurt dışı kredi kartı alışverişleri iki yönlü olarak düşünülebilir. Bunlardan birincisi; internet üzerinden yurt dışı kaynaklı sitelerden yapılan alışverişler olacaktır. İkincisi ise; direkt olarak yurt dışına giderek buralarda yapılan alışverişlerdir. Bu her iki alışveriş şekli için de işleyiş farklıdır.
Örneğin; yurt dışına çıkacak kişilerin burada kredi kartını kullanabilmek için ilk yapması gereken şey banka ile görüşerek, kartı yurt dışı alışverişine açmak olacaktır. Oysa yurt dışına çıkmadan sadece internet üzerinden yapacağınız yurt dışı alışverişlerinde bu durum söz konusu değildir.
İnternetten Yurt Dışı Alışverişleri
Yurt dışı sitelerinden alışveriş yapmak fikri genel olarak insanların aklına güvenlik gerekçesiyle yatmaz. Zira herhangi bir aksilik durumunda irtibata geçebilecek kimse bulunamaz diye düşünülür. Bu sorunu aşmanın tek yolu elbette güvenliğinden emin olunan sitelerden alışveriş yapmaktır. Şayet siteye bağlantınız güvenli ise, tüm bilgilerinizi rahatlıkla girebilirsiniz.
Ayrıca bu konuda kişilere sağlanan ödeme kolaylıkları vardır. Finansal bilgilerini internet üzerinden paylaşmak istemeyen kişiler Paypal adı verilen ödeme yöntemini kullanarak, daha güvenli alışverişler yapabilirler.
Yurt Dışında Kredi Kartı İle Alışveriş
İnternet alışverişleri haricinde direkt olarak yurt dışına çıkacak olan kişilerin de gittikleri yerde kredi kartından alışveriş yapma şansları vardır. Bunun için ilk yapılması gereken, banka ile irtibata geçerek kartı yurt dışı alışverişine açtırmak olacaktır. Bunun ardından limitiniz kadar alışveriş yapma hakkına sahip olursunuz.
Banka tarafından kartınıza USD ve Euro gibi hesaplar tanımlanır ve ödemeleri tercihinize göre yapabilirsiniz. Hemen bu noktada belirtmek gerekir ki, yaptığınız alışverişlerde 75 Euro’ya kadar herhangi bir şekilde gümrük vergisine takılmazsınız. Ancak 75 Euro’yu aşan alışverişler için gümrük vergisi ödenebilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu