Blog

Kredi Kartı ile Fatura Tahsil Etme

Teknolojinin önünü kesilmeyen bu gelişmeler, günümüzde her emrin bir tık ile çözülmesi aşamasına kadar gelmiştir. Daha önceki yıllarda en basit bir fatura ödeme durumunda dahi, veznelerin önünde sıra kuyrukları oluyordu. Aynı süreç içerisinde sadece mesai saatlerinde ödemeler gerçekleşip, birçok insan iş yerinden izin alamayıp faturasını geç ödüyor ve gecikme faiziyle baş başa kalıyordu. Hatta verilen hizmetin kesilmesi aşamasına kadar gidilen bir durum söz konusuydu. Bunun artık bu kadar zor olması, gerek abone gerekse de düzenli ödeme almak isteyen tüm tedarikçi firmalar tarafından kabul edilemez bir durum olmuştur.

Günümüzde birçok tedarikçi firma, online fatura ödeme sistemine geçiş yapmış bulunuyor. İnternet üzerinden ister kredi kartı ister banka kartı isterse de sanal kart kullanarak, tüm faturalarınızı sadece bir tık ile ödemeniz mümkün kılınmıştır. Bu işlemi yaparken tedarikçi firmalar, tüm bankalar ile anlaşma sağlamaktadır. Öncelikli olarak firma kendisine bir sanal post alacak ve sanki vezneden ödendiği gibi, post üzerinden ödemeniz gerçekleştirilecek. Ayrıca kaybolan faturalar ve gelmeyen faturaların devri de, bu yeni sistem ile birlikte tarihin tozlu raflarına kaldırılmış bulunmakta. İstediğiniz mail adresinize veya direk olarak ev – iş yeri adresinize online kredi kartı ile ödeme yapmanız durumunda, faturanız teslim edilmektedir. Aynı süreç içerisinde geçmişte ödediğiniz faturalar, ödenmemiş borç olarak karşınıza çıkmaktaydı. Bunun en büyük sorunu ise, vezne çalışanı veya sistemdeki arızalardı. Gerek teknolojinin az gelişmesi gerekse de sistemsel hatalardan dolayı, ödenmiş olmasına rağmen birçok kişi geçmiş yıllarda borçlarını bir kez daha ödemek zorunda kaldı. Eski fatura tahsilat dönemi artık kapandı ve online fatura tahsilat dönemi açıldı. Tedarikçilerin de ödenmemiş faturalarının ne denli yüksek meblağlara tekabül ettiğini ve her abone için ayrı icra ve mahkeme ile uğraşmak zorunda kaldığını, hepimiz biliyoruz. İnsanların yoğun iş temposunda çalıştığı da, günümüzde aşikar. Bu durumdan dolayı da internet üzerinden 7/24 bir şekilde ödeme yapma fırsatı, oldukça güven vermekte. Devlet, banka ve tedarikçi firmalar tarafından yapılan 3’lü anlaşmalar mevcuttur. Bu anlaşmaların temelinde ise ödenmemiş fatura ve hızlı ödeme yöntemleri yatmaktadır. Bankalar sanal pos uygulamasıyla online borç ödeme yöntemini sisteme sunar ve tedarikçi firma bu durumdan faydalanır. Tedarikçi firmanın müşterileri sayesinde kazandığı tutarlar ise, devlet yönetimi tarafından gelir kapısı olarak kullanılmaktadır.

Hem devlet hem de tedarikçilerin ortak kazanç sağladığı bu sistemde, aslında günümüzde en çok kazancı halk sağlıyor. Geçmiş yıllarda sebebi bilinmeyen durumlardan dolayı, yüksek tutarlarda kredi kartı ile borç ödeme yapılıyordu fakat günümüzde artık 1 yıl içerisinde gelen faturaya itiraz etme hakkı tüm abonelerin mevcuttur. Bundan dolayı da bilinçlenen tüketici, gerek ödeme yaparken gerekse de ödeme yaptıktan sonraki tüm işlemleri internet üzerinden takip edebiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu